Stranu poslední vývoj kolem Šumavy vyděsil. "Už nemáme jen obavy, nýbrž strach," uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Dodal, že Šumava je poklad, který nám byl svěřen a o který je třeba pečovat.
Dočasný ředitel národního parku podle Schwarzenberga snížil vliv vědců, když obměnil svou radu. "Stráského plán je lesnickým postupem pro hospodářské lesy, ne pro národní park," dodal Schwarzenberg.
Exministr životního prostředí a expert strany Bedřich Moldan dodal, že Stráský zásadně změnil dvacetiletou koncepci národního parku, která měla sloužit primárně k ochraně přírody.
"Jsem přesvědčen, že je třeba naprosto minimalizovat nebo dokonce úplně vyloučit zásah proti kůrovci v prvních zónách. V nedávné minulosti byly vyhlášeny i bezzásahové oblasti v částech druhých zón a bylo by potřeba toto velmi citlivě zmapovat a některý bezzásahový režim tam udržet," míní Moldan.
Odvolání Stráského TOP 09 nežádá. Strana uvítala rozhodnutí ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, který Stráského koncepci seškrtal a umírnil.
Podle Chalupova náměstka Tomáše Tesaře se ministerstvo snaží, aby park plnil funkci ochrany přírody. Chalupa navrženou koncepci pro boj s kůrovcem minulý týden změnil. Kácet se sice smí i v nejcennějších lesích, dřevo však musí zůstat v parku k zetlení a do prvních zón nesmí vjíždět těžká technika.
Kácení na poslední chvíli oddálili ekologičtí aktivisté
V prvních zónách NP Šumava se mělo podle informací MF DNES začít kácet v úterý. Ekologické hnutí Duha ale ráno doručilo vedení parku zprávu o tom, že ke kácení je třeba posudek EIA (posudek vlivu na životní prostředí, pozn. red.). Ředitel podle hnutí překročí zákon, pokud do některých míst pustí dřevorubce.
"Podle platného usnesení MŽP musí Stráský nejprve nechat posoudit vliv plánovaného kácení na vzácnou přírodu, která je součástí soustavy Natura 2000 tak, jak vyžaduje zákon o ochraně přírody a krajiny. Navíc musí získat výjimky, jež zruší platnost zákona, podle kterého se v parku nesmí ničit přírodní ekosystémy anebo poškozovat místa, kde žijí státem chráněné druhy zvířat," upozornil Jaromír Bláha.
Vedení Šumavy tak od rána jednalo s právníky o dalším postupu - zda začít kácet, nebo požádat o tento posudek. A Hnutí Duha dalo nakonec za pravdu. Celou situaci na Šumavě to však zkomplikuje, protože vypracování posudku trvá několik měsíců. Vedení NP Šumava chtělo přitom proti kůrovci zasáhnout už letos.
"Nejde pouze o pořízení nějakých razítek. Bude se dělat nezávislý odborný posudek, který prověří, jestli vykácením dotyčných míst opravdu vzniknou menší škody než jejich ponecháním přírodě, jak tvrdí ředitel Stráský," dodal Bláha.