MAFIEvKRAVATACH.cz

Korupce vládne politice

Sunday, Jul 21st

Last updateSun, 12 May 2024 7pm

AJG Hluboká nad Vltavou

Možné padělky v AJG ověří soudní znalec

V kauze padělků se navíc objevilo další podezření. Možné padělky z Alšovy jihočeské galerie (AJG) prozkoumá soudní znalec. Jak Deník ve čtvrtek informoval, objevilo se podezření, že v kolekci 150 děl Natálie Gončarové, jež AJG představuje v budějovickém Wortnerově domě, je řada falzifikátů.

Případ nyní řeší odbor hospodářské kriminality jihočeské police. „Mají to ve fázi prověřování, trestní řízení ještě nezahájili. Musí získat informace, kdo tam ty obrazy přivezl, k jakým účelům jsou vystaveny a ověřit, zda-li se jedná skutečně o padělky. Vyžádáme si soudního znalce umělecko-průmyslových děl a malířství,“ řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

 

Vlastimil Tetiva, kurátor Alšovy jihočeské galerie, dal podle serveru Artalk.cz razítko znalce na padělek obrazu Františka Kupky.

Autor: Deník/ Václav Pancer

 

S podezřením přišel server Artalk.cz. Tři zahraniční znalce, kteří potvrdili pravost děl, označil za podvodníky. Dočasný šéf AJG Petr Berkovský ovšem tuto trojici považuje za renomované odborníky na práce ruské avantgardní malířky. „Že tyto posudky někdo zpochybňuje, je jiná otázka a její zodpovězení bude jistě předmětem dalšího konání,“ uvedl Berkovský.

V kauze možných padělků, vystavených v Alšově jihočeské galerii, se objevují další obvinění. Server Artalk.cz, který upozornil, že tři znalci, kteří potvrdili pravost děl malířky Natálie Gončarovové, jsou podvodníci, kritizuje i kurátora Vlastimila Tetivu.

Jde o falzifikát obrazu Františka Kupky, dražený v říjnu 2007 českobudějovickou aukční síní Procházka. Za pravý ho prohlásil francouzský galerista Jean Chauvelin, jeden ze tří zmíněných podvodníků. „Dalším znalcem, který Kupkovo autorství potvrdil, byl kurátor nynější výstavy Vlastimil Tetiva. Ve svém posudku dokonce obraz označil za 'umělecky vysoce kvalitní dílo galerijní hodnoty',“ píše Artalk.cz.

Že jde o padělek, prozrazuje podle něj razítko Waldesovy obrazárny na zadní straně plátna. Nejen, že obraz není v soupisu sbírky zachycen, ale Jindřich Waldes díla ve své sbírce razítkem neoznačoval, používal papírové nálepky.

„To už si nepamatuju, je to čtyři roky zpátky. Ale myslím, že to bylo ověřené i u doktorky Vachtové, která se tím zabývala,“ řekl Deníku Tetiva. Ten je nyní na dovolené v zahraničí. Podle dočasného šéfa AJG Petra Berkovského uvede Tetiva po svém návratu nejasnosti kolem prací ruské avantgardní autorky na pravou míru.

„Celou kauzu vnímám jako velice znepokojivou, padla velice závažná obvinění. Ale AJG má posudky od renomovaných odborníků na dílo Natálie Gončarové, potvrzující pravost celého vystaveného souboru. Zatím není jediný důvod domnívat se o opaku,“ reagoval Berkovský, pověřený řízením AJG. Ovšem renomé zmíněných odborníků právě Artalk.cz zpochybnil...

Zdroj: http://ceskobudejovicky.denik.cz/kultura_region/mozne-padelky-v-ajg-overi-soudni-znalec20110527.html

Autor:

Václav Koblenc

Prohraný soud může stát Alšovku statisíce

Šéf AJG vyhodil bývalou mluvčí pro nadbytečnost neoprávněně. Během procesu se snažil tlačit na zaměstnance, aby jako svědci lhali.

Nátlak na zaměstnance, falšování důkazů, pokusy o podvod. To vše předvedl Lubomír Bednář, bývalý ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG) během soudu s její někdejší mluvčí Ivanou Johnovou. Ta instituci zažalovala poté, co dostala od exředitele padáka pro nadbytečnost. Po dva roky táhnoucí se při a sedmi stáních jí dal v pondělí Okresní soud v Českých Budějovicích za pravdu: výpověď je neplatná, protože na její místo přijal Bednář novou pracovnici, která dělala to samé co ona.

O peníze jde až v první řadě, takže co to znamená? AJG, pokud se neodvolá ke krajskému soudu a neuspěje, musí Johnové zaplatit ušlou mzdu, tedy přes 200 tisíc korun. K tomu je třeba přičíst honoráře právníka, který Bednáře zastupoval a jenž si podle informací Deníku účtuje 3500 korun na hodinu. V rozpočtu galerie, který činí 18,6 milionu korun, to není dohromady nijak směšná suma, což uznává i dočasný šéf AJG Petr Berkovský: „Předpokládám, že by to byl velký zásah a že by řešení nebylo jen na Alšovce.“

V tomto kontextu zní zvláštně slova Daniela Hovorky, šéfa marketingu Jihočeského kraje, jenž galerii zřizuje. Začátkem května Hovorka napsal, že po ekonomické stránce nebyly k činnosti Bednáře (ten rezignoval v dubnu po závěrech auditu – pozn.red.) nikdy žádnévýhrady. Přitom exředitelovy finanční záměry zkritizoval minulý týden i kurátor Vlastimil Tetiva, když upozornil, že na výstavu Natálie Gončarové, u níž jen pojistné ceny obrazů jdou do stamilionů, Bednář původně vyčlenil pouze necelých 70 000 korun. „Ulevilo se nám, ale kostlivci ze skříní padají dál,“ komentoval Tetiva situaci po Bednářově odchodu.

Zaplatí škodu Bednář? Těžko

Podle právničky Johnové Ivany Zálišové by část peněz, jež by její klientka zpětně získala, mohl kraj chtít přímo po Bednářovi. Šlo by o škodu z nedbalosti, kdy lze po jejím původci žádat čtyřapůlnásobek měsíčního platu. „Bylo by to vhodné, protože manažerská rozhodnutí pana Bednáře jsou velmi pochybná a zaměstnanci v galerii měli velmi tristní podmínky, což soudní řízení jednoznačně prokázalo. A manipulace se zaměstnanci či falšování důkazů, to je pro mě naprosto neskutečné a nehorázné,“ popsala Zálišová.

Že by kraj zkasíroval Bednáře, je však nepravděpodobné, když ho od května zaměstnal na svémekonomickém odboru. Tvrdá slova Zálišové nicméně nepřehánějí: Deník již psal o tom, že Bednář nabádal herce Jakuba Doubravu k podvodu a antedatování smluv, kdy mu řekl: „Potřebovali bychom to přikrejt nějakou smlouvou se zpětným datumem.“ Herec to odmítl.

V pondělí u soudu navíc vyšlo najevo, že Bednář se před jedním ze stání snažil zmasírovat nástupkyni Johnové Veroniku Homolkovou, aby svědčila v jeho prospěch. Při schůzce na krajském úřadě jí doporučoval, o čem by měla pomlčet. „Chtěl, abych zatajila, že jsem dva roky připravovala Hudební léto na Hluboké. Ta schůzka pro mě skončila pláčem,“ vypověděla Homolková, kterou pak Bednář loni v prosinci také propustil.

Tlaky "vy víte odkud"

Johnová, jež v galerii pracovala od února 2002 a nyní dělá sekretářku jedné ZUŠ, však ještě nemá vyhráno. AJG se může odvolat ke krajskému soudu. A v situaci, kdy novinářům jeden ze soudců toho okresního off record řekne, že v případu zažil velké tlaky „vy víte odkud“, je výsledek nejistý.

Zda se AJG proti rozsudku odvolá, je zatím nejasné. Petr Berkovský odkazuje na to, že případ mají na stole právníci. „Je to palčivý problém, ale vlastní názor neprozradím, zatím počkám, jak se situace vyvine,“ komentoval kauzu.

Jedno ale jasné je: po aféře s předčasným svěšením výstavy kvůli oslavě firmy Koh–i–noor Hardmuth a propuštěním těch, kteří tento krok kritizovali, jde o další velký průšvih Lubomíra Bednáře. Kraj by se z toho měl poučit a nového ředitele vybrat velmi pečlivě.

Autor:

Václav Koblenc

Zdroj: http://ceskobudejovicky.denik.cz/kultura_region/prohrany-soud-muze-stat-alsovku-statisice20110517.html

Alšovka prohrála soud s bývalou mluvčí

Ivanu Johnovou propustila galerie neoprávněně.

Ivana Johnová, bývalá mluvčí Alšovy jihočeské galerie (na snímku vlevo), vyhrála v pondělí soudní při, v níž galerii zažalovala kvůli tomu, že ji propustila pro nadbytečnost a vzápětí na její místo přijala novou pracovnici.

 

Alšova jihočeská galerie (AJG) prohrála spor se svou bývalou mluvčí a produkční Ivanou Johnovou. Dnes již rovněž bývalý ředitel AJG Lubomír Bednář ji v roce 2008 propustil pro nadbytečnost, ale vzápětí na její místo přijal novou pracovnici. Okresní soud v Českých Budějovicích v pondělí rozhodl, že výpověď je neplatná, a dal tak za pravdu Johnové, která na AJG podala žalobu.

 

„K faktické organizační změně nedošlo. Na to pracovní místo byla přijata jiná osoba a ta v podstatě vykonávala to samé, co žalobkyně,“ odůvodil rozhodnutí senátu jeho předseda Vladimír Košta.

 

Obě strany si mohou podat do 15 dnů odvolání ke Krajskému soudu. Johnová by se do galerie chtěla vrátit. „Teď jsem spokojená. Měla jsem tu práci ráda a ráda bych se tam vrátila, to je důvod, proč jsem šla k soudu,“ reagovala Ivana Johnová.

 

Jak se zachová samotná galerie, je zatím nejisté. Bednář v dubnu po výsledcích auditu odstoupil a Petr Berkovský, který je dočasně pověřen řízením, je v prohlášeních opatrný. „Já jsem odsouzen do role němého svědka, ta věc je na právnících. Až budu vědět víc, tak se vyjádřím,“ řekl Berkovský.

 

Více informací k celé kauze přinese Deník ve svém středečním vydání.

 

Autor:

Václav Koblenc

Kontroverzní ředitel Alšovy galerie dostal trafiku

Dobré místo na Krajském úřadě v Českých Budějovicích dostal nedávno velmi kritizovaný kontroverzní ředitel Alšovy Jihočeské galerie na Hluboké Lubomír Bednář, který sám dostoupil jen krátce před auditem, který zde kraj nechal provést.
Auditorem se stal scénárista a dramaturg Martin Bezouška, který sám prohlásil, že je důležité vrátit galerii její smysl, tedy zájem o umění a dobré vztahy.
Tehdejší ředitel Lubomír Bednář, kvůli kterému odešlo či „bylo odejito" několik lidí a někteří se s galerií ještě soudí, vede teď jedno z oddělení na ekonomickém odboru kraje. O 59letého inženýra se tedy kraj postaral. Bednář se tak vrátil tam, odkud v roce 2005 do AJG přišel.
Nyní je vedoucí úseku s názvem: Odbor ekonomický-oddělení přezkumu a metodiky hospodaření obcí
Podle informací z galerie dostal Lubomír Bednář jako odstupné pět platů, což je ve výsledku několik desítek tisíc korun. Sám se ke svému odchodu ani novému působišti vyjadřovat nechce.
Dostal pět platů a nové místo
„Lubomír Bednář je skutečně zaměstnancem krajského úřadu a to od 1. května," uvedla mluvčí kraje Kateřina Koželuhová.
Sám Bednář si nejenže polepšil, protože na kraji podle mnohých na něj nebude tolik vidět, ale ještě dostane zpět část zadržených odměn za loňský a předloňský rok. "Nechápu to, protože nejdřív kraj uznal exředitelův podíl na krizi v Alšově Jihočeské galerii, a pak ho za to ještě odměnili? Trochu paradox, ale u nás asi běžná věc," říká bývalá mluvčí AJG Veronika Homolková, která se právě kvůli Bednářovi soudí, neboť považuje svůj nucený odchod za neoprávněný.
Bednář čelil kritice právě poté, co propustil čtyři zaměstnance včetně kurátora a mluvčí. Údajně se jim tak pomstil za petici, v které kritizovali zrušení výstavy v hlubocké jízdárně kvůli oslavě firmy Koh-i-noor, která zde pořádala honosný večírek.
Více:
Zaměstnancům AJG se ulevilo - ředitel Bednář rezignoval
Autor: Radek Kraus
http://www.parlamentnilisty.cz/kraje/jihocesky/196382.aspx
Parlamentní listy

Šéf AJG odstoupil, zaměstnancům se ulevilo

Lubomír Bednář rezignoval v úterý odpoledne na svou funkci.

Ředitel Alšovy jihočeské galerie Lubomír Bednář v úterý odpoledne odstoupil ze své funkce. Ve středu vedení Jihočeského kraje představí závěry auditu, který v galerii prováděl Martin Bezouška.

Autor: Deník/ Jaroslav Sýbek

Ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG) Lubomír Bednář v úterý odpoledne rezignoval. Zprávu Deníku potvrdilo několik zdrojů.

„Ve 14.30 si nás zavolal a oznámil, že odstupuje z funkce ředitele kvůli obrovským tlakům. Strašně se mi ulevilo, tady se už nedalo dělat, z jeho strany tady byly neustálé naschvály,“ řekl kurátor AJG Vlastimil Tetiva. Že ředitel rezignoval, potvrdil i jihočeský hejtman Jiří Zimola. Samotný Bednář v úterý nezvedal telefon.

Vedení kraje poslalo do galerie v lednu audit. Bednář totiž loni v prosinci propustil čtyři pracovníky včetně kurátora a mluvčí, o čemž Deník informoval jako první. Výpovědi vyvolaly vlnu kritiky u odborníků. Propuštění zaměstnanci jsou přesvědčeni, že se jim tak pomstil za otevřený dopis, v němž kritizovali svěšení výstavy Karla Zlína kvůli tomu, aby mohla mít v zámecké jízdárně na Hluboké oslavu firma Koh–i–noor Hardmuth.

Kromě Koh–i–nooru má dnes již exředitel ještě jeden problém: soudí se s ním bývalá mluvčí Iva Johnová. Tvrdí, že ji propustil pro nadbytečnost neoprávněně – na její místo poté přijal jinou pracovnici.

Audit v Alšově jihočeské galerii prováděl scénárista Martin Bezouška. Závěry kontroly představí vedení Jihočeského kraje kraj na středeční tiskové konferenci.

 

Autor:

Václav Koblenc

http://ceskobudejovicky.denik.cz/kultura_region/sef-ajg-odstoupil-zamestnancum-se-ulevilo20110412.html

Šéf AJG nabádal herce k podvodu

Vážení přátelé, pan Bednář se v nahrávce jeví jako docela milý člověk. U soudu také, přestože mlčel. Kdyby člověk nevěděl, že propustil několik zaměstnanců jen proto, že se v demokratické zemi vyjádřili dle svého nejlepšího profesního svědomí k večírku prominentních osobností, musel by jej litovat jako člověka, který se ocitl v dějství, jež mu nebylo milostivo. Vzhledem k tomu, že nejen že dopustil naprosto neslýchanou věc, jako je svěsit na dva týdny výstavu kvůli oslavě cizí firmy, ale ještě se nedokázal postavit za "své" lidi a raději je propustil, považuji jej za ne příliš silného lídra a za ne příliš zásadového ředitele. Jeden buddhistický lama říká, že pokud člověk řekne jednu lež, potvrzovat a obhajovat ji musí už pomocí dvou dalších lží, tyto následně potvrzuje čtyřmi, dále šestnácti, a brzy se může dostat do situace, kdy se začne ve svých lžích ztrácet. Tak nějak mi to připadá u ředitele Bednáře. Nejprve povolí svěšení výstavy, možná proto, že na večírek zapomněl, nebo jen proto, že nedokázal říci panu hejtmanovi ne. Pak se nedokázal postavit za své zaměstnance, které následně "musel" propustit. Jelikož musel lhát o důvodu propuštění a zaměstnankyně se obrátila na soud, potřeboval nějak "pokrýt", ve zvukové nahrávce zmíněné, smlouvy. A to zpětně. Tedy podvod. Jedno z mých oblíbených přísloví je: "Kdo lže, ten krade a může i zabít." Tentokrát jsme došli jen k takovému malému podvodu. Člověk by jej možná i prominul, pokud by tento podvod měl pouze ochránit opomenutí. Jenže v tomhle případě, alespoň pokud jsem u soudu dobře pochopil pana Doubravu, šlo o podvod, který měl pomoci panu Bednářovi získat falešný důkaz k soudnímu sporu. A to už se dostáváme někam, kde promíjet asi není úplně na místě.
Zajímavý je postoj pana hejtmana Zimoly. Pan hejtman Zimola je údajně nejoblíbenějším českým hejtmanem. Já mu to přeji, ale nechápu, proč toleruje machinace se smlouvami a pokus o finanční podvod. Jestli by tady nebylo lepší přiznat, že svěsit výstavu byla chyba. Jestli by tady nebylo lepší se zaměstnancům omluvit za výrok o jejich lenosti. Jestli my tady nepřikrýváme ještě pořád tu první lež. Všichni si tak trochu lžeme. Tak trochu lžeme i sami sobě. Víme, že tohle jsme dělat neměli, ale tvrdošíjně sami sebe utvrzujeme v tom, že my přeci chyby neděláme. My, hejtman. Proč? Snad jsme se spletli a pan hejtman chybu rychle napraví, abychom si jej mohli dále vážit jako prvního muže Kraje. Snad.
Článek v Deníku obsahuje zvukovou nahrávku. Stačí vedle karty Foto přepnout na kartu Audio.
Ladislav Vrábel

Šéf AJG nabádal herce k podvodu

České Budějovice /AUDIO, FOTOGALERIE/ - Okresní soud řešil případ šéfa AJG, který nabádal k podvodu. Nahrávka to potvrzuje.

Diskutovat (0)dnes 18:00

V autě před budějovickým vlakovým nádražím se loni v květnu odehrála zajímavá schůzka. Ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG) Lubomír Bednář tam žádal herce Jakuba Doubravu, aby mu zpětně podepsal smlouvy k Hudebnímu létu na Hluboké. Divadelník ovšem odmítl antedatovat práci, kterou vůbec neudělal. Kdyby podepsal, hodilo by se to řediteli v soudním sporu s bývalou mluvčí. Případ ve čtvrtek opět řešil Okresní soud v Českých Budějovicích, Doubrava před nímvypovídal jako svědek.

Bednář se ke snaze zfalšovat smlouvu nevyjádřil, ale herec si jednání nahrál. Deník má nahrávku k dispozici. „Potřebovali bychom mít pokrytou smlouvu i nějaké roky zpátky. Je to komplikované, potřebovali bychom to přikrejt nějakou smlovou, se zpětným datumem,“ říká na nahrávce Bednář Doubravovi. Ten ale reaguje, že přece nemůže podepsat smlouvu, když nic z toho, co je jejím obsahem, nedělal. Na to se ředitel odmlčí...

„Šlo o to, abych zpětně zaštítil akce z roku 2009, na formulářích byly tužkou vypsané ty roky. Jak ale můžu podepsat něco, co jsem nikdy nedělal? On říkal, že je to nějaká formalitka kvůli soudu,“ vypověděl ve čtvrtek herec před tříčlenným senátem, jemuž předsedal Vladimír Košta.

Chtěl herce zneužít

Ona formalitka ve skutečnosti znamená, že herce chtěl Bednář zneužít k podvodu, aby uspěl ve své soudní při s bývalou mluvčí AJG Ivou Johnovou. Tu před dvěma lety vyhodil pro nadbytečnost, třebaže pak náplň její práce převzala nová zaměstnankyně.

Kdyby Doubrava smlouvy antedatoval, Bednář by tím dokázal, že Johnová byla nadbytečná, protože některé věci místo ní dělali externisté. Herec, jemuž ředitel nabízel i budoucí spolupráci na dramaturgii koncertů, ale odmítl.

„Z jednání jsem si pořídil nahrávku, mám ji ještě v mobilu,“ uvedl ve čtvrtek Doubrava. Soud ale zvukový záznam jako důkaz odmítl.

Bednář herci nejdřív dvakrát telefonoval. Podle Doubravy potřeboval podpis asi rychle, protože ho pak odvezl z domova na vlak a po cestě ho přesvědčoval. Ředitel AJG se už při minulém soudním stání nechtěl k případu vyjadřovat. Soud by měl o případu rozhodnout v únoru. 

Galerii čeká audit

Nejde však o jediný ředitelův problém: loni v květnu na příkaz jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly povolil ve světě nemyslitelný krok. Nechal na několik dní svěsit retrospektivní výstavu Karla Zlína v zámecké jízdárně na Hluboké, aby si tam mohla udělat oslavu firma Koh-i-noor. Poté, co odborní zaměstnanci galerie poslali hejtmanovi nesouhlasný dopis, Zimola je nařkl z lenosti. Bednář se pak loni před Vánoci 'rebelů' chytře zbavil - pod záminkou úspor propustil čtyři zaměstnance včetně signatářů a domnělých iniciátorů dopisu, kurátora sbírek starého umění Martina Vaňka a mluvčí Veroniku Homolkovou.

Výpovědi zkritizovala řada osobností výtvarného světa. Jihočeský kraj, který AJG zřizuje, proto začátkem ledna poslal do galerie auditora Martina Bezoušku, scenáristu, člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, který dělal mluvčího ministru kultury Vítězslavu Jandákovi. Závěry své kontroly předloží Bezouška do konce března.