Výběrové řízení na kino Kotva jako účelový krok?
Vážení přátelé, zpráva o tom, že výběrové řízení na kino Kotva je účelovým krokem k zajištění provozu stávajícímu provozovateli kina Kotva a letního kina, mi připadala natolik závažná, že Vám předávám celou tiskovou zprávu slečny Sýkorové. Náměstkyně Popelová mi potvrdila, že výběrová komise již svého favorita doporučila, nicméně rada města se ve svých posledních dvou jednáních k tomuto tématu nedostala a paní náměstkyně mi výsledek před projednáním v radě města odmítla sdělit. Výběrová komise neposkytla informace žádné.
Ladislav Vrabel
TISKOVÁ ZPRÁVA K VÝBĚROVÉMU ŘÍZENÍ NA KINO KOTVA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
Žaneta Sýkorová, tel. 602 325 773, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Dobrý den,
jmenuji se Žaneta Sýkorová a společně se svým kolegou, Davidem Trávníčkem, jsme přihlásili náš podnikatelský záměr do výběrového řízení na kino Kotva, které radnice vyhlásila dne 10. ledna 2012. O tomto výběrovém řízení se mnoho neví, nepíšou o něm média, přitom kino Kotva je důležité kulturní zařízení města, na které radnice každoročně přispívá nemalými prostředky. Výběr provozovatele, který kino povede následujících 10 let je pro město a jeho občany důležitý.
Nejprve se pokusím objasnit, proč jsem se do výběrového řízení přihlásila. Celý příběh začal v létě minulého roku. Společně s mými bývalými kolegy z kina Kotva (Jindřichem Divišem a Vladimírem Matajsem) jsme během podzimu 2011 nabízeli budějovickým radním řešení pro využití Letního kina v Háječku, které v loňském roce vůbec nepromítalo a v novinách se psalo, že bude asi zrušeno. Naše trio bylo v novinách označováno jako "Promítači, kteří zachraňují Letní kino Háječek." Letní kino v Háječku je zřejmě zachráněno, protože nebezpečí jeho zrušení je zažehnáno, nutno však říct, že jsme s naším záměrem radnici neoslovili. Tvrdili jsme, že se v letním kině dá promítat i bez digitální promítačky, radní však tvrdili, že jim provozovatel kina řekl, že to nejde a že mu v tom věří.
Chtěli jsme v letním kině pořádat hudební koncerty, radní však tvrdili, že kdyby to šlo, už by je tam jistě někdo pořádal. Radním jsme nabízeli řešení, které by město nic nestálo, oni však vymysleli architektonickou soutěž a drahou rekonstrukci letního kina.
Zrušená sezóna v letním kině jde jednoznačně na vrub jeho smluvního provozovatele, Jana Turinského, který provozuje pro město také kino Kotva. Sezónu vůbec rušit nemusel a filmy v letním kině promítat mohl, kdyby alespoň trochu chtěl. Měl dodat městu podle smlouvy službu (letní kino), ale to se nestalo. Byla to z jeho strany trestuhodná neschopnost, rada města však žádné pochybení neshledala a navíc schválila, že město nebude proti panu Turinskému uplatňovat žádné smluvní sankce a nebude mu ani krácena neinvestiční dotace, kterou dostává na letní kino a na kino Kotva. Další nepochopitelná lapálie následovala, když se v budějovickém tisku objevilo, že v problémech je i kino Kotva, které nesplnilo podmínky dotace Europa Cinemas a přijde v roce 2011 o příjem 250.000 Kč. I v tomto případě šlo o jasnou chybu pana Turinského, který nenasadil do programu kina dostatečný počet evropských filmů a o evropskou dotaci tím přišel. Dalších téměř 30 kin v ČR podmínky Europa Cinemas bez problémů splnilo, Kotva byla v tomto směru naprostou výjimkou. Kina v některých městech jinou, než tuto evropskou dotaci nemají, proto si splnění podmínek pečlivě hlídají. Podmínky Europa Cinemas splnilo dokonce i několik multikin, která jsou orientována převážně na americkou komerční produkci. A tak se zdůvodněním, že se nevyrábí dostatek evropských filmů, schválilo na sklonku roku zastupitelstvo města panu Turinskému onoho čtvrt milionu jako záplatu z městského rozpočtu. Jak to ta ostatní kina dokázala splnit, když podle Turinského není na trhu dost evropských filmů? Dal si někdo z radních nebo zastupitelů tu práci, aby před vyplacením peněz toto tvrzení prověřil?
Během minulého roku jsem společně se svými kolegy "promítači" absolvovala na téma budějovických kin nespočet jednání s představiteli města. Při jednom z těchto jednání nám náměstkyně primátora Popelová sdělila, že Letní kino v Háječku (městem zrekonstruované a zdigitalizované) dostane provozovatel kina Kotva. A dále, že na začátku roku 2012 bude radnice na kino Kotva vypisovat výběrové řízení, které má ve funkci na dalších 10 let potvrdit stávajícího provozovatele, pana Turinského. Nejprve jsem nevěřila svým uším, že to takto paní náměstkyně řekla, ale na onom jednání s paní náměstkyní jsme byli tři a všichni jsme se shodli, že jsme se opravdu nepřeslechli. Tento podivný přístup paní náměstkyně nás opravdu naštval a v ten den jsme se dohodli, že se do výběrového řízení na kino Kotva přihlásíme proto, abychom dokázali, že lze kino dělat mnohem lépe a důsledněji, než jak to doposud činil jeho současný provozovatel, který značnou část svojí dosavadní snahy místo do svěřených kin investoval do lobbingu mezi radničními úředníky.
Kino Kotva je již několik let v médiích vykreslováno jako podnik, který je většinu času na pokraji svojí existence. Již minimálně pět let je kino Kotva opakovaně před krachem a pak vždy zázračně zachraňováno stále většími příspěvky z městské pokladny. Realita je však trochu jiná - na základě dat z jiných podobných kin se nám podařilo spočítat, že každoroční neinvestiční dotace města by měla provoz kina pokrýt více než dobře a že kino Kotva v žádném případě nemůže být ve ztrátě nebo před krachem. V naší nabídce, kterou jsme předložili do výběrového řízení, předpokládáme snížení této dotace o 20% na 1.000.000 Kč ročně. Oproti celkové výši dotace roku 2011 bychom dokázali městu ušetřit téměř 30% prostředků. Základním stavebním kamenem našeho záměru je samozřejmě splnění podmínek evropské dotace Europa Cinemas.
Kino chceme posunout na vyšší úroveň i dramaturgicky. Několik týdnů jsme sháněli materiály a podklady, konzultovali jsme naše nápady a myšlenky s provozovateli úspěšných kin v jiných krajských městech a v Praze. Ptali jsme se, co jim funguje a jak. Cenné rady poskytli například lidé z pražské firmy Aerofilms, která v Praze provozuje legendární kina Aero a Oko a která pro ČR zprostředkovává satelitní přenosy ze zahraničních operních domů. Počítáme se zachováním stávajících programových pilířů, projekcí, festivalů a oper, ale navíc chceme posunout kino obsahově daleko dál, protože i kino musí jít s dobou, pokud chce být úspěšné. Musí mít tvář a jednoznačně se odlišovat od nabídky multikina. Naším cílem je jak větší počet představení již od dopoledních hodin, tak i zavedení širší nabídky různých formátů představení pro různé cílové a věkové skupiny. Rádi bychom nabídku rozšířili o další nefilmová představení, ve kterých se naplno využije dokonalé audiovizuální vybavení kina. Chceme kino otevřít v dopoledních hodinách důchodcům a rodičům s dětmi, kteří jsou věrní zákazníci kin v jiných městech a se kterými současná Kotva příliš nepočítá. Nápadů jak kino vylepšit máme desítky. Městu jsme ukázali jak udělat kino bohatší a za méně peněz! Chceme být protiváhou toho věčného skuhrání kolem budějovických kin a chceme přinést stabilní a sebevědomé řešení.
Kolem výběrového řízení na kino Kotva však v současnosti panuje ze strany města tuhé informační embargo. Vedoucí kulturního odboru mi není ani měsíc po odevzdání nabídek ochotna odpovědět, zda naši nabídku vůbec dostali, zda splnila všechny podmínky a do výběrového řízení ji zařadili. Jediné, co víme z tisku je, že nabídky přišly dvě – jedna od současného provozovatele a pak nějaká druhá, opředená tajemstvím. Dne 17. února 2012 měla výběrová komise doporučit vhodného kandidáta na provozování Kotvy a předložit radě města výsledek k projednání. Rada se mezitím sešla už dvakrát, ale na žádném ze svých zasedání věc doposud neprojednala. Na co radní čekají?
Chtěla bych věřit, že celé výběrové řízení proběhne regulérně, ale prohlášení paní náměstkyně Popelové, že výběrové řízení má být pouze dopředu domluvenou formalitou a po otevření dalších kauz kolem podvodů a podivných výběrových řízení spojených s budějovickou kulturou tomu věřit příliš nelze. Poslední naší možností je tyto informace zveřejnit. Náš podnikatelský záměr stál příliš mnoho práce na to, než aby z něj na radnici udělali pouhou potravu pro drtič papíru. Nemáme problém náš podnikatelský záměr včetně podrobného rozpočtu projektu zveřejnit, pokud o to bude ze strany médií zájem.
Odkazy na informace o budějovických kinech uvedené v médiích:
1. http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/letni-kino-budejovicich-konci-kotva-namale20110623.html
2. http://www.rozhlas.cz/cb/zpravodajstvi/_zprava/912140
3. http://budejovice.idnes.cz/letni-kino-hajecek-po-ctyriceti-letech-konci-nema-digitalni-projektor-1ka-/budejovice-
zpravy.aspx?c=A110623_134540_budejovice-zpravy_pp
4. http://www.rozhlas.cz/cb/publicistika/_zprava/budoucnost-letniho-kina-hajecek-v-ceskych-budejovicich--980334
5. http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/promitaci-zachranuji-letni-kino20111101.html
6. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/311281381901127-udalosti-v-regionech-
vikend/obsah/179879-ceske-budejovice-rozhodnou-o-uzavrenem-letnim-kine/