MAFIEvKRAVATACH.cz

Korupce vládne politice

Thursday, Nov 21st

Last updateSun, 12 May 2024 7pm

Stráský odvolal náměstka, který měl rozhodnout o použití chemie

 

Stráský odvolal náměstka, který měl rozhodnout o použití chemie

6. května 2011  9:50,  aktualizováno  20:39

Ředitel šumavského národního parku Jan Stráský odvolal svého náměstka a zároveň vedoucího oddělení státní správy Tomáše Hlavatého. Vedení parku použilo v lesích chemikálie, což je v rozporu se zákonem i s nařízením ministra životního prostředí. Za to mu hrozí až milionová pokuta.

 Nový ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský

Nový ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský| foto: Ladislav Němec,MF DNES

 

Ve čtvrtek Hnutí Duha upozornilo, že v šumavském národním parku jsou protizákonně umístěny chemikálie.Trojnožky a lapáky na kůrovce s nebezpečnou látkou byly rozmístěny i do mokřadů a ohrozily hmyz i vodní živočichy či ptáky. Stráský o umístění v některých částech parku věděl, jak sám ve čtvrtek potvrdil, nezamlouvá se mu však umístění lapáků v mokřadech a proto začal v pátek hledat viníky.

"S mým vědomím to samozřejmě nebylo, já jsem to rozmístění nedělal," řekl v pátek ráno Stráský.

Stráský se chce nejdříve chce seznámit s výsledkem vyšetřování zaměstnanců parku i České inspekceživotního prostředí. "V případě, že obranná opatření byla umístěna na mokrých stanovištích, budou odstraněna," slíbil. Podotkl, že trojnožky se stavěly v době, kdy bylsníha pracovníci asi nevěděli, kam přesně je staví.

Po dopolední poradě navíc Stráský oznámil, že odvolal svého náměstka Tomáše Hlavatého a dlouholetého vedoucího CHKO Pavla Hubeného. "Před půl hodinou mi volal pan ředitel, že ve funkci dneškem končím...," řekl Hlavatý, který rozhoduje o výjimce k použití jedů proti kůrovci.

Oba odvolaní zůstávají vedoucími sekcí NP Šumava a zaměstnanci parku. Jejich nadřízeným se stal Stráským dosazený Václav Braun. "Nedávám to do souvislosti s použitím chemie v NP Šumava. Nedali jsme k tomu povolení, pouze posuzujeme žádost o udělení výjimky na její použití. Toto řízení ale ještě není skončené," uvedl Hlavatý.

Spekuluje se tak, že Stráský chce na jejich místě své lidi, kteří výjimku potřebnou pro užití chemikálií schválí.

"Stráský ví, že výjimku dostane?"

Hnutí Duha se proti Stráského počínání ohradilo a apeluje na ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby na dění na Šumavě dohlédl. "Odvolání Hlavatého lze považovat za ovlivňování výsledku správního řízení. Apelujeme na ministra, aby prověřil, jak probíhají povolovací řízení v národním parku na Šumavě. Ředitel parku Jan Stráský totiž v noci obhajoval ilegální rozmístění otrávených kmenů argumentem, že předem ví, jak dopadne jeho žádost o povolení k použití pesticidů ve smrkových lesích," vzkázali ekologové.

Ministr Chalupa zatím dění v národním parku komentuje jen velmi opatrně. "Co se odvolání náměstka týče, tak si myslím, že ministr do toho zasahovat nemá. Je to právo a zodpovědnost pana Stráského. Otázku lapačů s ním osobně proberu ve středu, kdy se chystám do národního parku. Zatím čekám na výsledky šetření České inspekce životního prostředí, pak budu moci reagovat," nechal se Chalupa slyšet v České televizi.

Stráský v televizi mimo jiné řekl, že si před rozhodnutím použít chemie ověřil, že výjimku získá a že jediný důvod, proč chemii v parku nepoužít, byl jen rozdíl několika dnů do udělení výjimky.

 

"Ředitel parku postřikoval pesticidy už v den, kdy byla žádost Jana Stráského doručena a příslušné povolovací řízení začalo. Některé z nich totižmajítabulky, které potvrzují, že byly postaveny již 19. dubna," uvádí ekologové. Za pravdu jim dává pořízená fotografie. Podle ekologů navíc nejde o několik ojedinělých případů, ekologové nafotili stovky otrávených kmenů, podle Stráského jich v parku je kolem pěti tisíc.

 

 

Kmeny stromů byly chemicky ošetřeny už 19. dubna

 

 

Kmeny stromů byly chemicky ošetřeny už 19. dubna

 

 

Hlavatý však uvedl, že správní řízení o udělení výjimky k použití biocidů bylo zahájeno koncem března.

Podnět na prošetření používání chemikálií v parku podalo Hnutí Duha na Českou inspekci životního prostředí asi před týdnem. Vyšetřování v terénu zatím stále probíhá, inspektoři už použití insekticidů potvrdili ve II. zónách. Ty mohou být jak bezzásahové, tak zásahové.

 

"Nyní budeme studovat plány péče o daná území. Jasné ale je, že správa použila insekticidy, ačkoliv neměla udělenou výjimku," řekla vedoucí oddělení ochrany přírody oblastního inspektorátu Jitka Koubalíková. Do třiceti dnů teď musí inspekce rozhodnout o postihu.

Chemie není potřebná, ale usnadní práci

Všechna obranná zařízení - lapáky, lapače, i trojnožky, se dají použít bez insekticidů, pouze s feromonovými odparníky, které do nich nalákají kůrovce. Kmeny smrků se zavrtanými lýkožorouty se potom musejí z lesa včas odvézt. Pokud se chemie použije, usmrtí je na místě.

Stráský však k použití chemie v národním parku potřebuje výjimku, kterou uděluje Správa národního parku. Zatím ji nemá, ale redakci iDNES.cz ve čtvrtek řekl, že je to pouze otázka několika dnů.

"Ředitel Stráský nemůže v žádném případě předjímat, že výjimku dostane. Nemůže na úředníky státní správy dělat žádný nátlak, měli by se chovat nezávisle," oponuje Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

 

Kde kontrolovala inspekce

cesta od Hraběcího mostu směrem ke Ztracenému mostu
cesta podél Modravského potoka
červená turistická trasa směr k Černohorské nádrži
cesta od Černohorské nádrže k Černohorskému močálu
cesta od Černohorské nádrže směrem na Filipovu Huť
trasa mezi Novou Studnicí a rozcestím Bavorská cesta
cesta z rozcestí Bavorská směrem na Předěl

 

Martina Procházková iDNES.czVáclav Janouš MF DNESČTK

 

Zdroj:http://budejovice.idnes.cz/Clanek.aspx?c=A110506_094324_budejovice-zpravy_taj