Českobudějovické děti ohrožují stovky pohozených jehel
Českobudějovické děti ohrožují stovky pohozených jehel
15. března 2011 16:49
Strážníci a terénní pracovníci loni v Českých Budějovicích posbírali 898 jehel od injekčních stříkaček, které tu odhodili drogově závislí. Nebezpečné jehly, které ohrožují zejména děti virem HIV i dalšími nemocemi, se povalují na pískovištích, chodnících nebo chodbách domů.
Použité injekční stříkačky. Ilustrační snímek. foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES
Nejčastější lokality ve městě, kde se použité jehly vyskytují, jsou sídliště Máj, okolí ulice Chelčického a lávka u nádraží směrem na Suché Vrbné. Městští policisté se s jehlami setkávají téměř denně. Jen za loňský rok jich strážníci posbírali a bezpečně zlikvidovali 659 kusů.
"Skutečné číslo je mnohem větší. Ne všichni občané, když tento materiál naleznou, volají policii," řekl Václav Sup, mluvčí českobudějovických strážníků.
Odhozených jehel si hlídky všímají při pochůzkách nebo vyjíždějí na zavolání lidí. Několikrát do roka pak pořádají strážníci akce, kdy kontrolují hlavně pískoviště a parky. "O sběr odhozených injekčních jehel se stará vždy jedna speciálně vyčleněná hlídka, která provádí i odchyt opuštěných a zatoulaných zvířat. Můžete se s ní setkat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu," doplnil Sup.
Strážníkům pomáhají i terénní streetworkeři. Ti drogově závislým kromě jiného vyměňují použité stříkačky za nové. "V uplynulém roce vyměnili pracovníci Kontaktního centra a Jihočeského streetworku Prevent svým klientům 110 tisíc injekčních stříkaček," řekl Michal Němec z občanského sdružení Prevent.
Dvacet tisíc stříkaček prodaly lékárny
Terénní pracovníci našli 239 pohozených jehel. "Celkem se tedy 898 injekčních stříkaček může zdát jako velké množství, ale v celkovém počtu vyměněných stříkaček pracovníky Preventu to znamená pouhých 0,8 procenta," dodal Němec.
Dvacet tisíc stříkaček se pak podle statistik prodalo v jihočeských lékárnách. Přestože leží v českobudějovických ulicích o něco méně jehel než dříve, neznamená to, že je ve městě méně drogově závislých.
"Streetworkeři vyměňují stříkačky drogově závislým na ulici, v barech, squatech, ale i v kontaktních centrech. Množství vybraných jehel dokazuje, že se lidé naučili chodit si je vyměňovat," uvedl streetworker Kamil Podzimek.
V Českých Budějovicích je asi 800 drogově závislých lidí. Více jak polovina z nich navštěvuje pravidelně kontaktní centra. Nejvíce lidí je závislých na pervitinu. Užívá ho asi 80 procent závislých.