Ohlédnutí se za politickou situací roku 2011
V poslední době jsem věnoval hodně času upravování vzhledu a funkcí tohoto webu a tudíž jsem nenapsal mnoho článků. Některé, které jsem napsal, jsem ani nezveřejnil. Ode dneška jsem v Polsku, kde nemám příliš přístupu do internetu, takže mám odpočinek od úprav webu. Mohu se tedy zamyslet nad rokem, který právě končí a mohu napsat přání do roku dalšího.
I v tomto roce jsme se setkávali s nadlimitními dávkami arogance politiků i úředníků, nepochopitelné kauzy se objevovaly i v tomto roce a jejich řešení i přes neustálé zveřejňování většinou skončilo nám velmi dobře známou agonií. Dalo by se říci, že ať se objeví jakákoliv činnost, která má znaky korupce, špatného politického rozhodnutí, nebo úřednické chyby, všichni dělají, jakoby se nic nedělo. A ono to funguje. Některé věci se ale také podařily. Za největší úspěch považuji změny, které nastaly v městské Teplárně. Rád bych také připomněl kauzy, které nepatří jen do tohoto roku, ale částečně začaly již v roce předchozím a tímto rokem procházely. Kauzu splavnění Vltavy, kauzu Jízdenek přes mobil, kauzu dotací do kultury v Českých Budějovicích, připomenu MKD a.s. a její zrušení, které málem zapříčinilo zrušení špičkové galerie umění a motorkového muzea, kauzu 4D projektu, příběh našeho politického supermana Martina Kuby, příběh Zdeňka Řeřábka, jeho místa na magistrátu a jeho bytu, korupční kauzu Pavla Dlouhého a překročení rychlosti, pornografii na odboru dopravy a silničního hospodářství na českobudějovickém magistrátu, kauzu umrzlých peněz na zimním stadionu a peněz utopených v plaveckém bazénu a možná si vzpomenu ještě na nějakou další záležitost.
A začneme od shora. U primátora. Primátor po loňských volbách přesvědčivě obhájil své křeslo. A to i přes těžko stravitelné umravňování a napomínání občanů při jednání veřejné schůze zastupitelstva města, kde byl on sám odvolán. Občané vyjadřovali primátorovi náklonnost potleskem a primátor občany napomínal, aby nehlučeli. Mediální výstup ze zastupitelstva měl ovšem jasné poslání a tato výzva občany rozhořčila. V podstatě si myslím, že Thoma získal tak velkou podporu především díky pro občany nepřijatelné situaci, kdy místostarosta ze soudního města odvolává díky svému vlivu primátora krajského města. Být v pozici Thomy kdokoliv jiný, tuto podporu by měl také. Být na pozici primátora rozený Budějčák, byla by podpora patrně ještě silnější. I tak se Thomovi podařilo situace využít a nově vzniklé politické hnutí Občané pro Budějovice se ujalo vlády nad městem. Poslední rok v podání OPB bych hodnotil asi takto. Před dvěma lety jsem ohodnotil politické chování primátora Thomy jako příliš časté úkroky zpět. Thoma je terčem útoků propojence, který nemá daleko k mafii. Jeho pozice není jednoduchá, ale Thoma má vzorec politického chování, který jej může stát politický život. Představte si, že na Vás někdo zaútočí. Vy se trochu zaleknete a máte zvyk neútočit zpět, přemýšlet. To samo o sobě je asi dobré. Takže ustoupíte o krok dozadu. Tím získáte prostor, odstup a větší nadhled. Vytvoříte si čas na promyšlení strategie. To je skvělé. Problémem je to, že když na Vás někdo zaútočí, Vaše pozornost se přirozeně přesune k místu nebezpečí. Při úkroku dozadu se tak soustředíte před sebe a kontrolujete útočníka. Když ovšem takto couváte často, je otázkou času, jestli docouváte do rohu nebo noha narazí na prázdno vrcholu propasti. A pan primátora Thoma je nyní zřejmě tak trochu v obou situacích najednou. Je mi líto, že neměl možnost odejít na post ministra kultury. Já mám Thomu rád. Myslím, že je dobrým a inteligentním člověkem a i když v naší kauze Fresh Pizzerie u Žáby v posledním roce učinil některé pro mne nepochopitelné věci, jako primátora města si jej vážím. Podle některých politiků radnice prý Thoma řekl, že bude rád, když se mu podaří strávit vánoce doma. Tak, jak primátora znám, šlo nejspíše o žert s vážnou tváří. A to kvůli údajné korupci. Thoma byl údajně vyslýchán kriminální policií. A nejen on, ale i náměstkyně Popelová. Na radnici se hovoří o tom, že náměstkyně mluvila a že policie má výpověď člověka, který se přiznal k tomu, že panu primátorovi předal úplatek. Samozřejmě může jít o novinářskou kachnu, koneckonců prvně jsem tuto informaci slyšel od novinářů, až potom od politiků, ale mezi některými výše postavenými politiky města jde o hotovou věc. O obvinění primátora Thomy z úmyslného trestného činu jsem slyšel i ze stran příznivců Kalouska, i ze strany příznivců Dlouhého, i ze strany ČSSD.
Jeden dobrý známý mne před několika měsíci požádal o zprostředkování schůzky s primátorem Thomou s tím, že má informace o pasti, která se na primátora chystá. Nemohu o této věci psát více, ale jde o člověka, který má k informacím přístup napřímo a ač je sám apolitický, tento špinavý způsob, jak dostat primátora „do tepláků“, nemohl snést lidsky. Vzhledem k tomu, co je náplní tohoto člověka a vzhledem k utajení informací dovozuji, že jde o něco opravdu nepříjemného. Tento známý mi před několika dny při vzájemném přání hezkých svátků mezi řečí řekl, že „jak se zdá, tak prognóza, že budeme do konce roku bez primátora, se nenaplnila“. Toliko asi k vážnosti situace primátora Thomy ve funkci. S primátorem Thomou se nevídám od té doby, kdy pod jeho vedením rozhodla rada města tajnou volbou o nezrušení výpovědi Fresh Pizzerii u Žáby a sekretářka pana Thomy mi řekla, že pan primátor na mě bude mít čas za týden. Jeho názor na věc tedy neznám. Thoma má ovšem dobré styky a rozhodně není hloupý. Přeju mu, aby z této situace dokázal vybruslit.
Pakliže se prognózy naplní, primátorem města v příštím roce (mohlo by být hned zkraje roku) bude Ing. Miroslav Joch. To považuji za volbu trochu dobrou a trochu nedobrou. Pan Joch má několik předností. Je jedním z mála podnikatelů – politiků ve vedení města, což je obrovská výhoda. Člověk by měl vědět, že na daňovém přiznání musí být plus. S dlouhodobým mínusem umí hospodařit jen politici! Další jeho výhodou je, že je vcelku nekonfliktní a přátelský. Do třetice je pracovitý. Na radnici se o něm mluví jako o nejvíce pracovitém politikovi. Pan Joch má ale pro pozici primátora také své nevýhody. Je dosti přecitlivělý a často vnímá i obecné spory jako útok na sebe sama. Je možná až příliš cílevědomý, přičemž při jeho „očišťování městské pokladny od pijavic“ by se také klidně mohlo stát, že by nám pan náměstek mohl vylít z vaničky i miminko. Vzpomeňme si na slavný výrok pana Jocha, který nám s klidem na rtu při jednání ZM oznámil, že si sice uvědomuje, že město může vystavit vysokým sankcím, ale že tento materiál nepodpoří. Šlo o jednání v rámci stavby na Mánesově a pan náměstek nebyl spokojen se způsobem jednání stavitele. Namísto, aby hledal řešení, postavil v jednací síni neprostupnou zeď z emocí. Následně jej museli zastupitelé přemlouvat, aby se na věc podíval bez osobních pocitů. V kontrastu předvolebního vyjádření Ing. Jocha, že komunisty vnímá jako přirozeného levicového spojence, mi tuhne krev v žilách. Pan Joch totiž dokáže o lidských osudech rozhodovat se založenýma rukama, ledovým klidem a ani náznakem soucitu. Výroky o pijavicích přisátých k městskému rozpočtu v ústech přirozeného komunistického spojence mi připadají jako lehký odvar toho, co dokáže předvádět tajemník Řeřábek. Mimochodem tajemník Řeřábek často vykřikoval, že jsou všichni paraziti a že je bude likvidovat. Jde o to samé, jen v hrubší formě. Tento „styl“, jen zatím u pana náměstka nerozkveltý do podoby Adély a doufám, že ani nebude mít šanci rozkvést.
Otázka výměny primátora je pravděpodobná, ovšem věc jistá je výměna investičního náměstka. Trochu mi připadá, že po tomto místě tak před rokem pošilhávala radní Hajerová, ale vzhledem k tomu, že koalice zatím nepadá, platí dohody a místo zůstává TOP 09. V lednu by tak měla místo náměstka pro investice obsadit Petra Šebestíková z TOP 09. Tato volba je domluvena a potvrzena. Paní Šebestíkové gratuluji.
Koalice ovšem rozhodně není pevná. To také potvrdil jihočeský předseda TOP 09 Slavoj Dolejš, když mu zatelefonovali novináři. Co také mohl říci, když se právě toto téma probíralo na poslední schůzce TOP 09 a pan Dolejš nemohl vědět, kdo novinářům informaci předal? A pokud bych měl ještě chvíli zůstat u TOP 09, i zde probíhá boj. Radní Bouzek je toho názoru, že zastupitel Dolejš by neměl vést Dopravní podnik. Podle zbytku koalice je personální obsazení Dopravního podniku čistě v rukou TOP 09, takže s vedením DP Slavojem Dolejšem by souhlasili, ale v TOP 09 trvají pravidla nastolená hned v počátcích vzniku této strany v Jižních Čechách. Vnitrostranický boj. Za tuto situaci může z velké části manažer strany pan Žižka, na což také v Praze poukazoval poslanec Bezecný. Uvidíme, jestli se situace v českobudějovické TOP 09 někdy uklidní, každopádně to, co já této straně mám za zlé, je její nedemokratičnost. Místopředseda Kalousek zde vládne tvrdou rukou a nejednou jsem slyšel o způsobu plnění přání pana Kalouska. A to i v rámci hlasování vrcholných orgánů města. Pan Kalousek věci řeší telefonem.
Teď bych se ale už rád dostal k onomu ohlédnutí se za rokem 2011.
Primátor Thoma naplnil některé sliby a snažil se o zprůhlednění obchodních smluv města. Já osobně jsem čekal od primátora trochu pevnější ruku při vedení obecního úřadu. Do nejvyššího úřednického postu se opět vrátil Zdeněk Řeřábek. Primátor Thoma se s touto situací asi smířil. V době, kdy měl Thoma na pozici tajemníka magistrátu Václava Suchopára neprovedl ve vedení odborů magistrátu žádné změny, které by mohly vést k rozbití Řeřábkových struktur. Jediný, koho nový magistrát „odešel“ byl Petr Pelech, úředník, který pracoval na úseku evropských dotací. Pan Pelech byl odejit ihned po volbách. Je totiž kamarádem a také politickým spojencem Martina Kuby. Petr Pelech odešel na pozici poradce ministra spravedlnosti Pospíšila, když jsem se jej ptal, jak se má, vůbec si nestěžoval.
Žádné jiné změny ve vedení magistrátu ale nenastaly. Ještě když jsem zveřejnil výsledky kontroly přístupu do internetu úředníky odboru dopravy, zdálo se, že by mohl být vyměněn vedoucí odboru Mráz. Vedoucí Mráz je člověkem loajálním Zdeňkovi Řeřábkovi . (Kupříkladu když primátor Thoma telefonoval panu Mrázovi a požádal jej o urychlené vyřízení žádosti Fresh CZ z důvodu protahování řízení jiným odborem, tedy chybou magistrátu, pan Mráz primátora naprosto ignoroval a postupoval podle se zákonem kolidujících přání Zdeňka Řeřábka.) Jenže Ing. Mráz vyměněn nebyl. I přes spousty prokázaných pochybení tohoto úředníka.
Kauza surfování po internetu byla sledována celou republikou. S jakým výsledkem? Někteří z dotyčných úředníků dostali jako trest snížení osobního hodnocení po dobu třech měsíců. Nikdo nebyl propuštěn. V podstatě se nestalo NIC.
V kauze povolení billboardů šel primátor Thoma ještě dál. Tady se nechal slyšet, že mi úřad žádné informace neposkytne. Vedoucí odboru Eliáš, jenž má zřejmě nejkritizovanější odbor pod palcem, se sice chvíli strachoval o své místo, ale tady místní struktura nedala ani náznak slabosti a možnosti být prolomena. Vedení města neučinilo NIC, naopak, došlo k prodeji další stovky reklamních ploch.
Kauza pronájmů ledů se dostala až do škodové komise města. Po několika různých zprávách odboru kontroly MM bylo opravdu nalezeno poškození městské kasy, ovšem škoda ve výši několika set tisíc byla uklizena pod koberec. Tady ovšem k určitému posunu došlo. Město vypracovalo nový systém objednávek pronájmů, propustilo dva zaměstnance, tedy pana Píšu a pana Růžičku. Tito pánové se po několika měsících díky rozhodnutí soudu na svá místa vrátili. Jejich výpovědi podepsal poslední den vlády tehdejší náměstek primátora Jelen, který pana Růžičku hodně nemusí (kolegové z hokeje).Ten ale podle všeho neměl k podepsání výpovědí kompetenci.
Obrovského posunu bylo dosaženo v městské teplárně. Vše začalo anonymními dopisy podepsanými „zaměstnanci teplárny“. Turbína za půl miliardy asi skutečně byla pořízena zbytečně a nesmyslně, ale alespoň se podařilo zastavit výstavbu kotle na biomasu za více než jednu miliardu. To by byly další zbytečně vyhozené peníze. Došlo k výměně vedení Teplárny a.s., ze kterého odešli se zlatými padáky generální ředitel Ing. Blažek a jeho nejbližší spolupracovníci, manažer úseku obchodu a ekonomiky Ing. Rybníček, manažer personalistiky a mezd, bratr generálního ředitele, také Ing. Blažek, manažerka služeb Blahníková a manažer informačních technologií Ing. Pavlíček. I na nižších pozicích teplárny došlo k výměnám na některých postech.
V Teplárně byl proveden audit. Výsledky tohoto auditu se politici snaží úzkostlivě chránit před zveřejněním. Proč? Opsal bych to tím, co mi k tématu řekl radní JUDr. Ing. Tomáš Bouzek. Pan Bouzek mi řekl, že kolegům už od převzetí auditu jakožto advokát radí, aby se výsledkům auditu postavili čelem. Radní Bouzek je toho názoru, že odsouvání řešení problémů vyplývajících z výsledků auditu není řešením a čím déle se zodpovědní politici budou tvářit, že se nic neděje, tím těžší následky ve finále ponesou. Výsledky auditu totiž většinu závažných pochybení, jež se objevily v dopisech „zaměstnanců teplárny“, potvrzují. Menšinový akcionář Forum energy již na bývalé vedení teplárny (představenstvo společnosti) podal žalobu k soudu. Politici doufají, že menšinový akcionář nezaplatí vysoký soudní poplatek a nejprve to tak opravdu vypadalo, ale menšinový akcionář má zaplacení poplatku v úmyslu. Členům představenstva teplárny tak hrozí poměrně nepříjemné rozhodnutí soudu. A mě tak napadá, že jsem si teď vzpomněl ještě na jedno pochybení předsednictva Teplárny a.s., které by mohlo být vymáháno soudně po členech představenstva. Situací v Teplárně bych se ovšem podrobněji chtěl zabývat v samostatném článku, takže se posunu dále.
Kultura. To je opravdu komplikované téma. V posledním roce slyšíme ze všech stran termín „kulturní průmysly“. Termín, který v Českých Budějovicích začala užívat Kateřina Melenová, paní, která stojí za Divadlem Pod čepicí, za projektem Bazilika a projektem Solnice. Je velmi zajímavé, že dnes se za „lidi, kteří stáli za Solnicí“ považuje především Ondřej Doležal, který měl v Solnici na starosti chod baru a jeho manželka Radka. Ti si název Solnice půjčili do o.p.s. Nová Solnice s tímto sdružením otevřeli klub Horká vana, který získal velmi zajímavé nájemní podmínky v městském objektu. I tuto kauzu jsme v tomto roce otevřeli. Pan Doležal, kandidát OPB v komunálních volbách se sice k nájmu vyjádřil, ale tím kauza vyprchala. A to, co je na celé situaci zajímavé je to, že pan „vypůjčitel si jména Solnice“ se nyní staví do opozice vůči synu Kateřiny Melenové, Lukáši Zahradníkovi, který nyní začal provozovat klub Slávie se svým kamarádem a kolegou z provozování kultury v Solnici Davidem Matějíčkem. A to se dostáváme k dalšímu obrovskému tématu – Slávie.
Kulturní dům Slávie byl provozován již zrušenou městskou firmou MKD a.s.. Když byla MKD zrušena, nikdo nevěděl, co s kulturním domem Slávie. Objevily se informace o tom, že by zde mohlo vzniknou vědecké muzeum, ale tento projekt pohořel na termínech dotací. V kulturním domě byla také uvažována výstavba jazzového klubu panem Nedvědem z firmy MANE. Tahle varianta by se třeba líbila mně. Jenže hlubočtí ve volbách prohráli a kulturu dostali na starost především lidé z OPB – náměstkyně Popelová a radní Šesták.
A tady dnešní první díl „Ohlédnutí se za českobudějovickou politickou situací v roce 2011“ zakončím. Druhý díl budu vytvářet v příštích dnech.
Váš Ladislav Vrabel