Doktor: Kuba patří ke konstruktérům rituálního vykrvení
Trochu se obávám, že by se tyto rozhovory mohly brzy vytratit ze všech archivů. Je smutné, když ve státě po dvaceti letech opět přebírá moc struktura, kterou nelze nahlas pravdivě popsat, označit, když ve státě přebírají moc lidé, o kterých se bojíme hovořit, lidé, jejichž skutky se bojíme veřejně, věcně okomentovat.
Ladislav Vrabel
Novým ministrem průmyslu a obchodu byl 16. listopadu jmenován Martin Kuba, předseda jihočeské ODS, první náměstek hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly a vzděláním lékař-anesteziolog. Nahradil Martina Kocourka (ODS), který musel z funkce ministra odejít, protože nedokázal věrohodně vysvětlit, jak jeho rodina přišla k 16 milionům korun. Premiér Petr Nečas jednal také s poslancem ODS a ekonomickým expertem strany Michalem Doktorem, ale nakonec dal přednost Kubovi.
Kuba patří mezi vlivné politiky ODS a dle něho o jeho jmenování také rozhodlo, že vláda v „jeho“ regionu plánuje dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Loni se neúspěšně ucházel o funkci místopředsedy ODS a hovoří se o něm jako o klíčovém spojenci Pavla Dlouhého, mocného jihočeského bosse. Kuba však odmítá, že by byl jeho nejdůležitějším spojencem u občanských demokratů.
Podnikatelské a průmyslové svazy od nového ministra především očekávají podporu exportu, rozpracování strategie konkurenceschopnosti, aktualizaci Státní energetické koncepce a další snižování administrativní zátěže podnikatelů. Dle většiny vrcholných manažerů oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE však Martin Kuba toto očekávání nenaplní. A 59,4 procenta z nich se domnívá, že není vhodným nástupcem exministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka.
Byli mezi nimi i tito tři respondenti:
„Při pohledu na dosavadní profesní dráhu Martina Kuby je třeba s politováním, leč jednoznačně konstatovat, že nemůže být vhodným nástupcem Martina Kocourka. S ekonomikou, průmyslem a obchodem nemá žádné zkušenosti a jeho úspěchy v politice lze stěží identifikovat. O jeho morálním profilu nechci spekulovat, ale podle dostupných informací ani v tom nemůže být zářným příkladem odpovědného politika.
Je neuvěřitelná škoda, že se premiér Petr Nečas upřednostňováním lidí, kteří mu přinesou nejvíc hlasů nebo ubrání před jeho protivníky z vlastních řad, snaží posílit svou pozici. Nejdřív Petr Bendl, teď Kuba. V naší současné, naprosto ,nekulturní‘ politické situaci se však nelze divit vůbec ničemu.“
„Z hlediska české ekonomiky vhodným nástupcem zřejmě nebude. Když si promítnu historickou řadu našich ministrů průmyslu a obchodu, je tím typickým. O průmyslu neví nic, a pokud jde o obchody, nejspíš rozumí jen těm politickým.“
„Pan Kuba je po Zbyňku Stanjurovi, Janu Kubicem, Petru Bendlovi a Aleně Vitáskové dalším zoufalým příkladem personální politiky premiéra Nečase. Buď nechápe realitu, a potom nemá ve své funkci co pohledávat, nebo již naprosto ztratil zájem o zemi, kterou spravuje, a zajímá ho pouze setrvání v úřadu a v čele ODS.
Na to, aby byl pan Kuba diskvalifikován pro tuto funkci, by měla stačit jediná z následujících charakteristik – není odborníkem ani úspěšným politikem, ani nemá dobrou reputaci. Zatímco vlády v celé Evropě dávají před nadcházející krizí do čela ekonomických ministerstev odborníky, my máme maňáska. Ach jo!“
Další tři vrcholní manažeři nedokážou zaujmout jednoznačný postoj:
„Nevím, je-li vhodným ministrem, ale pro Českou republiku typickým. Reprezentuje neformální vlivnou ekonomickou skupinu v české politické straně (to platí nejen o ODS, ale o stranách obecně), ve které hmota bez skrupulí válcuje myšlenky.“
„Mám pochybnosti kvůli nejasnému hospodaření s fondy Evropské unie, za které odpovídal a Jihočeský kraj dostal pokutu 140 milionů korun. Takový člověk by neměl být ,vykopnut‘ nahoru. Nerozumím premiéru Nečasovi. Jakému nátlaku a vydírání musel podlehnout, že tento krok udělal?
Důležité bude, jakou část své kvalifikace lékaře-anesteziologa ve výkonu funkce ministra průmyslu a obchodu pan Kuba použije. Zda tu, kdy pacienta uvede do anestezie, anebo kdy ho probouzí! Obávám se, že pan anesteziolog bude pokračovat v umrtvování zájmů jak českých středních a drobných výrobců a obchodníků, tak české ekonomiky.“
„Ani jeden toho příliš o reálném životě v průmyslu a obchodě neví, a proto je to celkem jedno. Jen je již zcela jasné, že ,vládu nad protikorupční a reformní vládou‘ přebírají postupně kmotři a že premiér Nečas lpí na svých funkcích víc než vyjetý olej na košili.Nyní se ukáže, kdo bude rozhodovat například o náhradě podzimního Daniela Beneše v ČEZ či jarního Jana Demjanoviče v Severočeských dolech. Zda bude slavit své koně Saša s Patrikem či premiér ,protikorupční stínové vlády‘.“
Spíš výjimečné dvě kladné odpovědi jsou stručné:
„Je rovnocenným nástupcem Martina Kocourka.“
„Po Martinu Kocourkovi to už je jedno.“
Tyto tři záporné odpovědi jsou k novému ministrovi Kubovi kritické:
„Petr Nečas by se už měl pomalu začít zbavovat kmotrů! Nebo je natolik slabý, že to nedokáže?“
„U otázky mi chybí upřesnění, co je myšleno přívlastkem ,vhodným‘. Pokud by ,vhodným‘ znamenalo z hlediska občanů, horšího nástupce si pan ,čistý‘ Nečas asi vybrat nemohl. Z hlediska kvality dosazovaných nejvyšších státních úředníků včetně ministrů překonávají naši politici původně nedostižitelnou úroveň předlistopadových komunistických vůdců. Z hlediska co nejrychlejší diskreditace současné vlády a ODS považuji ministra Kubu naopak za ideálního nástupce.
Po listopadu 1989 jsem si ani v nejhorších představách nedovedl představit, že v ,demokratických‘ vládách a nejvyšších ústavních funkcích budeme mít polovzdělané traktoristy, automechaniky, železničáře, lampasáky a další ,odborníky‘. Pro správné pochopení připomínám, že si vážím každé, i manuální dobře odvedené práce.“
„Je to jen úlitba mocenským potřebám ODS. Mnoho však vypovídá o tom, jak premiér Nečas přemýšlí o potřebách této země. Dává jednoznačně přednost vlastním vnitrostranickým potřebám! Ostuda!“
Následující čtyři respondenti se nedokážou rozhodnout kladně ani záporně:
Za prvé proto, že doktora Kubu neznám a nic o něm nevím. A za druhé proto, že nevím, z jakého aspektu má být jeho vhodnost posuzovaná. Za pana Kocourka by vhodným a z hlediska chodu ministerstva funkčně rovnocenným mohl být i věšák na klobouky.
Bývalý ministr Kocourek, lidmi z ODS často jmenovaný jako jejich expert, se ukázal jako obyčejný podvodník. Okradl totiž manželku o část nepoctivě vydělaných milionů a navíc to slabomyslně a bez ostychu přiznal do kamer. Muž více tváří, zřejmě schopný kariérista a zároveň chudší na duchu. Ale i člověk, který si je jistý, že je na něho díky jeho kamarádšoftům justice krátká. Prachbídný to obraz naší současné vlády i justice.
Za něho nastupuje pan Kuba. Lékař, který se v den inaugurace uvedl výrokem, že člověk řídící ministerstvo nemusí věci samé rozumět. Aha! Zřejmě tedy bude stačit, když se obklopí neprůstřelnou zdí gaunerů, o kterých prohlásí, že jsou expertními poradci. Podívejte se na všechna ministerstva léta řízená pouze takovými hochštaplery a zkuste tomu nesmyslu ještě věřit. Tímto svým prvním blábolem se pan Kuba u mne devalvoval na diletanta, který prázdnými frázemi zakrývá neschopnost a bohapustý kariérismus.
Obávám se, že nám v současnosti vládne už pouze bezcharakterní, profesně absolutně neschopná a kariéristická pakáž! Poslechněte si jejich rétoriku, podívejte se nazpět a porovnejte jejich dřívější slova s jejich následnými skutečnými činy. Jsou to všechno modelově a typově stejní lidé jako ti, kteří za normalizace v sedmdesátých letech plnili sekretariát UV KSČ. Svoloč! Čest neviditelným výjimkám, pokud vůbec nějaké jsou.“
„Jsem spíš skeptický. Kromě toho si myslím, že ministerstvo průmyslu je zbytečná instituce. Nikdy jsem ho nepotřeboval, přestože jsem podnikal 15 let.“
„Záleží především na schopnostech jeho matky v investiční oblasti.“
Praha – Poslanec ODS a neúspěšný kandidát na ministra průmyslu a obchodu Michal Doktor opustil ODS. Důvodem podle jeho slov není neúspěšná kandidatura na post ministra průmyslu a obchodu, ale fakt, že premiér a předseda ODS Petr Nečas jmenoval jako ministra Martina Kubu. Ten je podle Doktora jedním z konstruktérů "rituálního vykrvení" řady osobností v jihočeské ODS.
Michal Doktor
Středeční rozhodnutí o vystoupení z Občanské demokratické strany (ODS) Michala Doktora mrzí. K tomuto rozhodnutí má ale své důvody. Premiér a předseda ODS Petr Nečas totiž podle Doktora naprosto nepochopitelně eskortoval Martina Kubu do vedení ODS a jako členovi vlády ho vybavil prostředky, které Doktor nemůže přehlížet a netroufá si s ním svádět další souboje. "Petr Nečas dobře ví, že pro mne Kuba reprezentuje vlivy a technologie moci, pro které jsem nemohl snést výběr Martina Kuby na post ministra," popisuje Doktor.
Co přesně vystihuje vlivy a technologie moci nového ministra průmyslu a obchodu ale Doktor před médii říct nechce, neboť by nerad ubližoval ODS. Situaci nicméně vysvětluje tím, že v minulých parlamentních volbách kandidoval ze sedmé pozice s alternativním programem proti mocenskému spojení v jihočeské ODS, které předsedá Kuba, a voliči ho preferenčními hlasy vynesli na první pozici. "Petr Nečas ale posvětil alternativu, se kterou jsem bojoval, na úroveň člena vlády," konstatuje Doktor.
Michal Doktor
"To je situace (výběr Kuby na post ministra), přes kterou se neumím dostat. Situace, kterou neumím dnes po návratu do mého volebního kraje svým členům v ODS, teď už tedy bývalým, vysvětlovat. Neumím ji ustát před svými rodiči, před svou rodinou. To je bod, z něhož už není možné jít dál."
Doktor si neumí představit, jak tento krok chce Petr Nečas ustát
Premiér má podle Doktora plné právo vyjít vstříc výnosům plynoucím z volby Kuby jako ministra, ale má také plnou povinnost nést náklady. Zvláštní ale je, že Nečas v minulosti novému ministru vyčítal, že je spoluarchitektem velké koalice v Jihočeském kraji, a nedoporučoval jeho zvolení do vedení ODS. Jihočeskou ODS, které Kuba od roku 2008 předsedá, provází pověst organizace, kterou ze zákulisí řídí vlivný podnikatel a člen výkonné rady ODS Pavel Dlouhý. Ve středu ale premiér uvedl, že Kubu považuje za schopného politika. "Nečas musí vědět, koho si přivedl do vlády," říká Doktor.
Čtěte také:
Neúspěšný ministerský kandidát Doktor opouští ODS, 16. 11. 2011
Klaus jmenoval Kubu ministrem průmyslu a obchodu, 16. 11. 2011
Je tedy možné, že existují nějaké důvody, proč se premiér rozhodl tento fakt přehlížet. Jeho rozhodnutí však podle Doktora ovlivní příští volbu předsedy ODS a pro Nečase bude obhajoba postu obtížná. S tím souhlasí i politolog Petr Just, který se domnívá, že s takovýmto náhlým obratem v názoru na Kubu a volbou Kuby jako ministra bude předseda ODS konfrontován.
Kuba patří ke konstruktérům rituálního vykrvení řady osobností jihočeské ODS
Lidové noviny napsaly, že Kuba je politikem s kontroverzní pověstí a v Jihočeském kraji je považován za prodlouženou ruku mocného zákulisního hráče, "kmotra" Dlouhého. Podle Doktora je Kuba také jedním z konstruktérů rituálního vykrvení řady osobností v jihočeské ODS, jemuž se povedlo odsunout do pozadí autentické symboly jihočeské ODS jako například Miroslava Beneše nebo Juraje Thoma.
Podle Hospodářských novin Nečas svým výběrem ukázal, že mu jde hlavně o nákup hlasů pro setrvání ve funkci předsedy ODS. Ty mu právě Kuba, coby předseda jihočeské ODS, podle deníku dodat nesporně může, na rozdíl od Doktora. Co Kuba nedodá, je důvěryhodnost, soudí HN. Podle Mladé fronty Dnes Nečas úplně propásl šanci zlepšit si image svého kabinetu u veřejnosti. Nečasovu volbu svěřit ministerstvo Kubovi naopak ocenili regionální lídři ODS. Bude podle nich dobrým ministrem.
Události, komentáře s Michalem Doktorem