O technologiích Teplárny
Vážení přátelé,
tento text mi poslal kamarád. Bohužel neznám původ textu. Informace o historii Teplárny a technická data najdete zde http://www.teplarna-cb.cz/teplarna.php?onas/historicky-vyvoj/.
Ladislav Vrábel
Prakticky každý měsíc se objeví aspoň jedna zpráva o expanzi skupiny ČEZ v teplárenství. Výjimkou nebude ani únor.
Výstavbu 25 kilometrů dlouhého horkovodního vedení z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic schválilo před několika dny ministerstvo životního prostředí. Podle zjištění ministerstva nebude mít tato stavba významnější dopad na životní prostředí, a tudíž ji schválilo ve zkráceném řízení.
ČEZ o posouzení dopadů záměru požádal v prosinci, o necelé dva měsíce později již má v ruce kladné vyjádření ministerstva.
Záměr musí ještě projít územním a stavebním řízením. ČEZ navíc musí získat souhlas budějovického magistrátu. "Pro další kroky bude důležitý postoj města České Budějovice a vedení českobudějovické teplárny, která rozvody tepla ve městě vlastní. Jednání nyní probíhají," uvedl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.
Pokud se jednání s městem nezkomplikují, první dodávka tepla z Temelína by se mohla uskutečnit v roce 2014. Postoj města je vstřícný. "Je to téma, které nám může výrazně napomoci ve stabilizaci cen tepla pro konečné uživatele," uvedl v lednu primátor Českých Budějovic Juraj Thoma pro ČT.
Jihočeskou metropoli nyní vytápějí uhelné a plynové kotelny, Teplárna České Budějovice též připravovala investici do teplárny na biomasu. Temelínská elektrárna má horkovodem dodávat okolo milionu gigajoulů tepla, což stačí jen na pokrytí přibližně jedné třetiny stávající potřeby tepla v Českých Budějovicích. ČEZ vyzdvihuje ekologický přínos investice. "Díky teplu z Temelína by se ročně nemuselo spálit 110 tisíc tun hnědého uhlí a do ovzduší by se tak nevypustilo 100 tisíc tun oxidu uhličitého," zmínil Marek Sviták. Ekologickým aktivistům se však záměr ČEZ příliš nelíbí. "Daleko efektivnější by bylo zateplit všechny domy v Českých Budějovicích," říká Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky. Jaderná elektrárna Temelín již nyní zásobuje teplem nedaleké město Týn nad Vltavou. Loni v létě ČEZ požádal o schválení horkovodního vedení z jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Krátce poté získal souhlas Jihomoravského kraje.
ČEZ v posledních měsících posiluje pozice na trhu dodávek tepla. Loni ke své rozvodné síti připojil severomoravský Bohumín. V příštích letech chce převzít také dodávky tepla do Prahy, Mostu a Litvínova. Současně chce firmám a městům nabízet náhradu uhelných kotlů za plynové kogenerační jednotky.