Teplárna stojí na rozcestí
České Budějovice - Budějovická teplárna potřebuje investice v řádu milionů a její vedení stále neví, zda peníze doputují na odsíření jednoho z kotlů nebo na výstavbu kotle na biomasu. Ve hře je ještě přivedení tepla z Temelína. Nutnost změn zdůvodňuje vedení teplárny zpřísněním zákonů v oblasti životního prostředí a přípravou na možný nedostatek uhlí v budoucnosti.
Všechny možnosti dalšího rozvoje teplárny představili na nedávno konané akcionářské konferenci lidé ze společnosti G-Team. "Jisté je, že odsíření uhelného kotle K11 do roku 2016 je nutností. Ostatní kroky jsou na rozhodnutí akcionářů. Ti by se měli nejpozději do druhého čtvrtletí 2012 rozhodnout, zda k vytápění části města využijí i temelínský horkovod nebo postaví nový fluidní kotel," uvedl Ludvík Svítek, výkonný ředitel G-Teamu.
Se svými názory na budoucí zdroje pro teplárnu se nechtěl šířit její dosavadní šéf Zdeněk Blažek: "Samozřejmě, že názor na předložené návrhy mám. Protože ale z firmy odcházím, nebudu tu či onu variantu už hodnotit. To ať učiní akcionáři. Udělali jsme pro to maximum - poskytli jim dost informací a podkladů a také udrželi firmu ve velmi dobré finanční kondici, což zaznamenala i předložená studie. To mě potěšilo, protože za tím je opravdu kus práce," uvedl generální ředitel teplárny Zdeněk Blažek(ODS), který před dvěma týdny podal výpověď z pracovního poměru a odstoupí i z funkce člena představenstva. "Podle mého názoru akcionářská konference ukázala, že se v teplárně neděje nic utajovaného," uvedl s odkazem na námitky menšinového akcionáře předseda představenstva Josef Průcha (ČSSD). Menšinoví akcionáři - zejména Forum energy, s.r.o. - vyčítají nejasné hospodaření a zbytečné investice, kterou podle nich je i kotel na bimoasu ve Vrátě. Taková nařčení vedení teplárny několikrát razantně odmítlo.
I podle Průchy nečeká teplárnu v žádném případě jednoduché rozhodování. S odsířením musí tak jako tak počítat: "Je to velmi komplikované. Vidím výhody v úpravě jednoho kotle na fluidní kotel, protože tak bude vytvářet menší počet emisí. Pokud jde o kotel na biomasu, může být prostředkem, jak vydělávat peníze z prodeje elektřiny, a máme zajištěnu smlouvu o smlouvě budoucí s dodavatelem biomasy," shrnuje výhody některých variant Průcha. Podle primátora Juraje Thomy (OPB) předkládaná studie neodhalila nic nového: "Neslyšel jsem zde nic překvapivého. Takových zpráv obdržela dozorčí rada vícero, když jsem v ní ještě působil." Jedním z termínů, kdy se o budoucnosti teplárny může rozhodnout, je valná hromada této společnosti, která se uskuteční 23. června. "V každém případě se musíme co nejdříve rozhodnout," shrnul postoj většinového akcionáře primátor města.
Možné změny
Odsíření uhelného kotle - nutné kvůli zpřísnění ekologických limitů v roce 2016.
Nový fluidní kotel - vysoce efektivní, spaluje uhelný prach, méně nežádoucích zplodin. Kotel na biomasu - spaluje štěpku a pelety a s výrobou tepla může produkovat elektřinu. Horkovod z Temelína - může zajistit teplo až pro 50 procent budějovických domácností.
RICHARD VLASÁK