23.3.2010 14:06 - Šéf úřadu Regionální rady soudržnosti Jiří Trnka je už několik dní ve vazbě. Čelí obvinění kvůli údajnému ovlivňování přidělení dotací z Evropské unie. Spolu s ním ještě jeho kolega Martin Půlpytel, ten je ale vyšetřovaný na svobodě.
Parlamentní listy - 23.3.2010 - Přidělování miliard z EU ovlivňují údajně špičky jihočeské ODS
Přidělování miliard z EU ovlivňují údajně špičky jihočeské ODS
Kvůli možným podvodům, které vyšetřuje policie, je prý českobudějovický Úřad rady regionálního rozvoje Jihozápad nyní totálně ochromený. Vyšetřovanému Trnkovi (na snímku) hrozí odvolání.
Do problémů se dostaly obce, města, instituce i podnikatelé, kteří dostali od EU přislíbené desítky až stovky milionů korun. Vyplácení 5. výzvy dotací se zatím stoplo. Všichni hovoří o tom, že rozdělování evropských miliard bylo ovlivněno jihočeskými politiky, hlavně pak ODS.
"Jihočeský kníže" hýbe politikou kraje
Hodnocení všech předkládaných projektů v regionu Jihozápad bylo plně v kompetenci zaměstnanců úřadu spadajících pod Martina Půlpytla. V pozadí rozdělování evropských dotací jsou politické tlaky a zákulisní lobbisté, tvrdí to alespoň někteří jihočeští starostové. A přiznal to i šéf agentury G-Project z Českých Budějovic Jan Šmidmayer. Právě jeho firma vypracovává nejvíce žádostí o dotace. Za poslední tři roky získal pro své klienty zhruba miliardu korun. Šmidmayer je zároveň bratrancem zadrženého ředitele Úřadu Regionálního rozvoje Jiřího Trnky.
S touto agenturou je ale zase prý spjat Pavel Dlouhý, místostarosta Hluboké nad Vltavou, člen ODS a takzvaný „jihočeský kníže", který prý řadu let ovlivňuje politiku v celém kraji a nejen v něm.
"Stojí za obviněním přidělováním dotací z EU sama ODS, sami podtrhli svoje lidi," řekla jedna z členek jihočeské ODS s tím, že Pavla Dlouhého se snaží svrhnout frakce spojená s Mirkem Topolánkem.
"Neprůhlednost rozdělování dotací vyhovuje různým zákulisním lobbistům a politickým tlakům. Politické ovlivňování výběru projektů je v rozporu s našimi zájmy," uvedl Jan Šmídmayer z G-Projectu.
Konkrétnější ale Šmídmayer být nechce. Prozradit nechce například to, jací lobbisté a jaké politické strany mohou být v pozadí. "Nemohu být konkrétní, protože nemám důkazy, ale může to být docela silný tlak, když vidím, jak nás řeší média v kauze ROP," uvedl.
O zákulisním ovlivňování projektů hovoří například starostové. Třeba také starosta Strukovic nad Blanicí Karel Matějka.
"Vůbec tady nejde o pár lidí, jako je Trnka, Půlpytel, nebo Šmidmayer, ale o vyšší hru, třeba o mocenský boj. Nikdo to nechce pojmenovat, protože to nemůže ničím konkrétním doložit," řekl starosta Strunkovic nad Blanicí.
V rozpacích z průšvihu jménem „evropské dotace", je i jihočeský hejtman Jiří Zimola. „Počkám si na prošetření policie a další závěry. Osobně jsem se snažil vnést do programu další prvky transparentnosti, ale bohužel neuspěl jsem. Nemyslím si však osobně, že nevidím je v přidělování dotací nějaké výrazné lobbování z politické sféry.
Ředitel úřadu Jiří Trnka, který je stále ve vazbě se ale nechal slyšet, že se ničeho nedopustil a k žádnému protizákonnému ovlivňování nedocházelo. Dokázat to ale bude muset zřejmě u soudu. Tam mu v případě prokázání hrozí až 12 let vězení.
Trnkovi také nyní hrozí odvolání. Především proto, že má podpisová práva k vyplácení již schválených peněz z Evropy. A kvůli jeho obvinění, veškeré vyplácení částek stojí.