Kauza dotací ROP míří k žalobci. Obviněným hrozí až deset let
Vážení přátelé, kauze rozkrádání fondů z EU se věnujeme již několik let. Vzpomeňme na krásný dotační případ "Golfem proti drogám", ve kterém byly poskytnuty miliony korun soukromým osobám na výstavbu golfového hřiště pod záminkou boje proti drogám, na rodinná a přátelská propojení bývalého ředitele RR Jihozápad Jiřího Trnky. Třeba se současným ministrem průmyslu Martinem Kubou, který se snažil podvodem dosadit manželku Lenku Trnkovou na pozici vedoucí odboru evropských grantů na kraji, s bratrancem - jednatelem společnosti G-projekt Janem Šmidmayerem, spolužákem ze střední a spoluobviněným kolegou Martinem Půlpytlem, atd. Na tomto webu najdete o ROP více informací. Jednu věc jsem Vám však ještě nenapsal. Operační program ROP měl a stále má tzv. Monitorovací výbor (http://www.rr-jihozapad.cz/?menu=rop-jihozapad&art=monitorovaci-vybor), tedy osoby zodpovědné za řádné přerozdělování dotací, osoby, které měly na přerozdělování dohlížet. Osoby, které měly kontrolovat. A to je zajímavé, kdo v tomto monitorovacím výboru sedí: Kupříkladu Ing. Pavel Dlouhý nebo také Ing. Miroslav Dvořák. Tak tím bychom pomalu měli kruh uzavřený. Ladislav Vrabel
Kauza dotací ROP míří k žalobci. Obviněným hrozí až deset let
Zdroj: http://ceskobudejovicky.denik.cz/zlociny-a-soudy/kauza-dotaci-rop-miri-k-zalobci-obvinenym-hrozi-az-deset-let-20130313.html
České Budějovice – Více než roční vyšetřování údajných manipulací s projekty druhé a třetí výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad skončilo.
Bývalý ředitel ROP Jihozápad Jiří Trnka u Městského soudu v Praze. Snímek je z loňského července. Autor: Foto: Deník/ Milan Holakovský
Kriminalisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality předali Vrchnímu státnímu zastupitelství návrh na obžalobu trojice bývalých vedoucích pracovníků Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřího Trnky, Kláry Böhmové a Martina Půlpytla.
Podle mluvčího kriminalistů Jaroslava Ibeheje se dopustili zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a poškozování finančních zájmů Evropského společenství. Údajně záměrně manipulovali s bodovým hodnocením projektů a nadržovali některým uchazečům. Obě výzvy za celkem 6,3 miliardy korun tak znevěrohodnili.
Obvinění však vinu jednoznačně odmítají. „S návrhem na podání obžaloby zásadně nesouhlasím," řekl v úterý Deníku bývalý ředitel úřadu Jiří Trnka. Podobně před časem hovořila i jeho někdejší nástupkyně Klára Böhmová: „Ve věci obvinění a trestního stíhání se cítím naprosto nevinná."
Mluvčí policejního útvaru Ibehej vysvětlil, že podle závěru kriminalistů dva z obviněných využili vedoucí pozice k obcházení povinně používaného informačního systému MONIT, který zaznamenává každou změnu vloženého bodového hodnocení projektů. „Na základě jejich pokynů pak měli jejich podřízení vkládat výsledky hodnocení nejprve do paralelně vedeného neoficiálního systému, z něhož mohli obvinění získávat předběžný přehled o pořadí projektů," popsal Jaroslav Ibehej.
Obviněný Jiří Trnka toto zdůvodnění odmítá. „Policejní orgán opakuje tvrzení, z nichž jej vyvedl Městský soud v Praze, když způsob užívání systému MONIT, který je v případě ROP Jihozápad kriminalizován, označil za souladný s právem i operačním manuálem," míní.
Bývalý ředitel úřadu dále doplnil, že poznatky kriminalistů o paralelně vedeném neoficiálním informačním systému jsou naprosto zcestné. Zcela obdobné procesy prý totiž byly nastavené i ve všech ostatních regionálních operačních programech v republice, což se podle Trnkova včerejšího vyjádření prokázalo obsáhlým soudním dokazováním v případě páté výzvy ROP Jihozápad. (Pražský Městský soud loni v srpnu zprostil Trnku s Půlpytlem obžaloby za údajné manipulace právě v páté výzvě. Rozsudek je zatím nepravomocný, protože se proti němu odvolal státní zástupce. Pozn. redakce).
„Pokud by spekulace policejního orgánu byly pravdivé, pak by musel nutně stíhat také všechny hodnotitele z ROP Jihozápad, kteří údajně změněné hodnocení projektů do informačního systému vkládali pod svými přístupovými kódy," je přesvědčen Jiří Trnka.
Mluvčí Jaroslav Ibehej uvedl, že po získaní předběžných informací z paralelního systému si jeden z obviněných vyžádal od podřízených hodnotitelů desítky projektů, jejichž bodové hodnocení společně s dalším obviněným a přinejmenším s vědomím třetí obviněné osoby neoprávněně měnil.
Po provedení změn měl složky projektů podřízeným zase v tichosti vracet s tím, aby takto upravené hodnocení opětovně vložili do systému MONIT. „A to navíc pod vlastními přístupovými kódy, takže z oficiálních dokladů nebylo možno zpětně zjistit, že k nějaké změně bodového hodnocení vůbec došlo," zdůrazňuje Jaroslav Ibehej.
Kriminalisté podle něj došli k jednoznačnému závěru, že všechny tři obviněné osoby svým jednáním porušily Nařízení rady Evropského společenství, které stanoví, že projekty z regionálních operačních programů mají být vybírány v souladu s právními předpisy.
Obvinění měli zároveň porušit zákon o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů i ostatní předpisy vztahující se k jejich práci. V důsledku toho údajně docházelo k neoprávněnému zvýhodňování některých žadatelů o dotace na úkor jiných uchazečů, což vedlo k neoprávněnému čerpání finančních prostředků ze souhrnného rozpočtu EU i státního rozpočtu ČR.
„Trestní stíhání obviněných je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku všem hrozí trest odnětí svobody od tří do deseti let," shrnul mluvčí kriminalistů Ibehej. Podle obviněného Jiřího Trnky je ovšem zarážející, že se kriminalisté nedokážou říct, kdo měl mít z celé věci ekonomický prospěch.
„Policejní orgán však toto naprosto ignoruje, je tedy zřejmé, že jeho konstrukce obvinění postrádá jak logiku, tak reálný základ. Celá řada závěrů policie jsou jen nepotvrzené domněnky a hypotézy. Například to, že navrhují podat obžalobu, aniž by bylo ještě rozhodnuto státní zástupkyní o žádosti o přezkoumání postupu policejního orgánu, který nevyhověl celé řadě návrhů na doplnění dokazování," uzavřel Jiří Trnka.
Autor: Pavel Kroupa