MAFIEvKRAVATACH.cz

Korupce vládne politice

Tuesday, Jun 25th

Last updateSun, 12 May 2024 7pm

Ve sporné šumavské lokalitě Ztracená chce správa parku opět kácet

Správa Národního parku Šumava bude znovu kácet stromy napadené kůrovcem na sporné lokalitě Ztracená (Ptačí potok), kterou loni několik týdnů blokovali aktivisté. Radiožurnálu to potvrdil náměstek správy Jiří Mánek. Opírá se o posudek, který vypracovala skupina slovenských odborníků. Podle nich zásah na Ztracené přírodě neškodil a ani škodit nebude.

Jiří Mánek tvrdí, že Slováci zpracovali takzvaný naturový posudek a na jeho dobrozdání bylo a je možné kácet. „Budeme pokračovat v zastavování kůrovcové kalamity a ten naturový posudek platí i na lokalitu Ztracená," uvedl.

To ovšem popírá náměstek ministra životního prostředí za TOP 09 Tomáš Tesař. „To určitě není naturové hodnocení. To se totiž zpětně dělat nedá. My teď počkáme na reakci z Bruselu,“ říká.

 

Tématu se pro Ranní Radiožurnál věnoval reportér Ľubomír Smatana

Z Tesařových slov vyplývá, že na základě slovenského posudku nemůže správa Národního parku připravovat žádné kácení ani jiné zásahy. Správa má ale opačný názor.

„Naturový" posudek je šumavská mantra. Na jeho základě se provádějí nebo neprovádějí různé zásahy v chráněném území. Tentokrát ho podle Jiřího Mánka vypracovali Slováci, z českých vědců neměl až na výjimku nikdo zájem, a ta výjimka byla podle náměstka drahá. „Český tým chtěl za hodinu práce 650 korun. Naopak slovenští autoři žádali jen 500. Celkem jsme jim zaplatili 620 tisíc korun," vysvětluje.

Odpůrci kácení to vidí jinak. Podle nich správa hledala někoho, kdo zpracuje posudek účelově tak, aby umožnil kácení. Dagmar Kjučuková z Okrašlovacího spolku Zdíkov o tom nepochybuje. „Je to jenom snůška dat, která je i špatně interpretovaná," tvrdí.

 

Kácení a spory o kůrovce probíhají už pět let

Spory mezi Správou Národního parku Šumava a aktivisty kvůli kůrovci vyvrcholily loni v létě. V červenci a srpnu loňského roku aktivisté protestovali proti kácení u Ptačího potoka na Ztracené. Bránili v práci dřevorubcům, kteří navzdory tomu vytěžili celkem 10 tisíc kubíků dřeva. Policejní zásah proti aktivistům byl předmětem mnoha debat i žalob.

Šumavu zasáhl v roce 2007 orkán Kyrill, který poničil 840 tisíc kubíků dřeva. O rok později Rakousko a Bavorsko kritizovaly Česko kvůli nedodržování společné dohody o ochranném pásmu proti kůrovci. V tom samém roce kvůli škůdci vytěžili dřevorubci 120 tisíc kubíků.

Až v březnu roku 2010 vznikl kalamitní štáb, který se měl zabývat zastavením kůrovce. Tehdejší šéf národního parku Šumava ale rezignoval už v listopadu a nahradil ho Jan Stráský, jedna z hlavních postav celého sporu z loňského roku.

 

 

Autor: Ľubomír Smatana (ľsm), Simona Bartošová

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/kauzy/_zprava/1060322