MAFIEvKRAVATACH.cz

Korupce vládne politice

Monday, Sep 16th

Last updateSun, 12 May 2024 7pm

Teplárna Č.Budějovice očekává nižší zisk, 65 mil. Kč

Vážení přátelé, teplárna za poslední rok vydělala polovinu co v roce předloňském, tedy cca 65 milonů oproti předloňským 134 milionům. Jsem zvědav, co se na obhajobu nízkého zisku dozvíme ze strany vedení města, ale osobně si myslím, že se do nákladů promítl turbogenerátor TG6 a projekt na kotel spalující biomasu. Nakonec mi připadá, že byl poslední rok docela úspěšný, a to především proto, že do kotle na biomasu bylo zatím investováno "jen" 20 milionů. Zatím tak můžeme počítat s ušetřenou miliardou. A co je doma, to se počítá. Doufám jen, že se smlouva s hlubockým knížetem neobjeví znovu na stole v nějaké blízké budoucnosti. A že se méně topilo? No to je přece dobře. Alespoň jsme neprotopili. V tomto ohledu mě menší zisk netrápí, protože českobudějovické rodiny a podniky musely zákonitě ušetřit na platbách za teplo. Je to trochu paradoxní, ale poloviční zisk v teplárně je pro mě po dlouhé době první pozitivní zprávou z tohoto podniku.

 

 

Ladislav Vrabel

Zdroj: http://biom.cz/cz/zpravy-z-tisku/teplarna-c-budejovice-ocekava-nizsi-zisk-65-mil-kc

 

Teplárna Č.Budějovice očekává nižší zisk, 65 mil. Kč

Loňský rok nebyl pro Teplárnu České Budějovice tak úspěšný, jako předcházející, kdy dosáhla rekordního zisku 134 milionů korun a výkony poprvé překročily miliardu korun. Topná sezona byla totiž loni o 49 dní kratší než v roce 2010, společnost prodala o zhruba 14 procent tepla méně. Očekává proto zisk 65 milionů korun, řekl ČTK předseda představenstva Miroslav Houfek.

Loňský rok nebyl pro Teplárnu České Budějovice tak úspěšný, jako předcházející, kdy dosáhla rekordního zisku 134 milionůkorun a výkony poprvé překročily miliardu korun. Topná sezona byla totiž loni o 49 dní kratší než v roce 2010, společnost prodala o zhruba 14 procent tepla méně. Očekává proto zisk 65 milionů korun, řekl ČTK předseda představenstva Miroslav Houfek.

Teplárna loni zajistila nové odběry energií v ročním objemu zhruba 10.500 GJ a v úhrnných tržbách pět milionů korun. Trend pokračuje i letos, kdy získala další velké odběratele. Má jich celkem přes 1140, z nichž dvě třetiny tvoří nebytový sektor, domácností zásobuje teplem 27.724.

Teplárna loni uvedla do provozu novou nízkotlakou kondenzační turbinu. Investice za 400 milionů korun, by měla vylepšit ekonomiku provozu zejména v letních měsících. Po 15 letech provozu pak rekonstruovala kompresorovou stanici za zhruba pět milionů korun.

Společnost na základě schválené koncepce podnikatelské činnosti loni investovala také do zpracování zadávací dokumentace pro výběr zhotovitele stavby energobloku ve Vrátě, který by měl vyrábět elektřinu a teplo z obnovitelných zdrojů. Příprava projektu stála 20 milionů korun. O případné realizaci rozhodne až situace na energetickém trhu. Momentálně společnost nemá garantované dodávky biomasy, jíž by bylo zapotřebí 80.000 až 90.000 tun ročně, navíc její cena roste.

Společnost loni vynaložila miliony korun i do přípravy dalších velkých projektů. Největší, za řádově stovky milionů korun, bude odsíření uhelných kotlů. Nerozhodnou-li akcionáři jinak, zůstanou do budoucna hlavním zdrojem výroby tepla pro město. Uhelné kotle musí teplárna odsířit nejpozději do konce roku 2016.

Do prosince by měla teplárna rozšířit horkovodní soustavu, čímž se sníží ztráty tepla a vznikla by rezerva v případě, že by České Budějovice začaly odebírat část tepla z Jaderné elektrárny Temelín. Oficiální jednání s ČEZ firma zatím nezahájila. Mluvčí elektrárny ale na začátku měsíce avizoval, že ČEZ požádal o vydání územního rozhodnutí ke stavbě tepelného přivaděče. Tepla z Temelína by se podle něj mohlo 15.000 českobudějovických domácností dočkat na přelomu let 2014 a 2015.

Majoritním akcionářem Teplárny české Budějovice je město, které vlastní 80 procent akcií.

Zdroj: zpráva ČTK