MAFIEvKRAVATACH.cz

Korupce vládne politice

Thursday, Sep 19th

Last updateSun, 12 May 2024 7pm

Kdo kryje v radě města tajemníkovo vydírání?

     Je třeba si uvědomit, že radní města je především politik. Rada města má jedenáct členů - radních. 8 členů z ODS, 2 členy z KDU-ČSL, 1 člena z SNK-ED. Dále se rady města pravidelně účastní tajemník magistrátu a k jednotlivým projednávaným záležitostem - bodům, je někdy přizván ten, kdo zpracoval materiál - důvodovou zprávu. Z rozložení sil v radě města je tedy jasné, že rozhoduje ODS, ovšem ODS je v současné době rozpolcená. To znamená, že pokud se členové ODS neshodnou, počítá se každý hlas. Téma Fresh Pizzerie u Žáby je pro radní města naprosto kontroverzní téma, jelikož na jednu stranu každý radní dnes již ví, že důvody pro výpověď pizzerii byly vykonstruované a nepravdivé a tajemník magistrátu, který se účastní jednání rady města s hlasem poradním vydíral ředitele Správy domů, aby dosáhl výpovědi pizzerii, jež se nachází v domě, kde on sám bydlí v pronajatém městském domě za velmi nestandartních podmínek, na stranu druhou, tajemník magistrátu se počítá za přátele takzvané hlubockomotorácké kliky ODS a ta dnes v jihočeském kraji vládne.

     U radního - politika je třeba brát v úvahu, že kromě objektivních argumentů obsažených v důvodové zprávě (důvodová zpráva je dokument popisující problematiku, o které v dané věci radní rozhodují) na něj působí další faktory. Jednání rady města předchází jednání klubu strany, kde se radní z dané strany snaží najít jednotný postup při nadcházejícím jednání rady města. Hlasování jednotlivce pak může být opačné jen kvůli loajalitě vůči kolegům ze strany. Dalším faktorem může být zavázanost radního A radnímu B za předchozí hlasování  radního B v prospěch radního A, nebo pro zájem, jež hájí radním A a radnímu B je lhostejné, jak se v dané věci rozhodne. V rozhodování radních je mnohem více politiky, než hájení zájmu občanů. V neveřejné radě města obzvlášť. Je třeba pochopit, že pokud radní nemá žádný prospěch z hlasování, jež je opozitem k zájmu občana, bude hlasovat v zájmu občana, jelikož je to i politicky přijatelnější. Pokud ovšem radní může mít prospěch z hlasování, jež jde proti zájmu občana, nebo skupiny občanů, stává se politikem. Pak se rozhoduje i iracionálně vůči problematice, v popředí stojí politický zájem radního města.

     Dalším faktorem pro rozhodnutí radního jsou osobní vazby. Nejprve jsem si myslel, že přátelství v politice nejsou až tak významná a je třeba pochopit, že osobní vazby jsou podporované právě různými lobby, hlasováním za hlasování a podporou různých obchodních zájmů. Tyto vztahy jsou udržovány roky a pouze radní vědí, proč hlasovali tak, jak hlasovali. Jako příklad toho, jak se v radě města hlasuje, může posloužit Jihočeská parkovací. Docent Tetter, pro nějž by samozřejmě mohlo být politicky smrtelné, odhlasovat ve výběrovém řízení jako vítěze pro zakázku za dvacet milionů ročně společnost, v jejíž sestře sedí jako předseda představenstva jeho syn, se hlasování nezůčastnil. Nemohl by ale teď být zavazáný těm, kteří hlasovali pro? Záležitost okolo Jihočeské parkovací je pro politiky dost nepříjemná a docent Tetter by opravdu mohl být leckomu zavázán.

     Typickým případem politického přátelství  v radě města je osobní vztah docenta Tettera a tajemníka magistrátu Řeřábka. Docent Tetter tajemníka magistrátu do funkce dosadil a v dalším volebním období, když byl vyvinut tlak na odvolání tajemníka magistrátu Řeřábka pro jeho špatné vedení úřadu, podmínil docent Tetter vytvoření koalice tajemníkovým setrváním v úřadu.

     Typickým případem přátelství v radě města je i osobní vztah tajemníka Řeřábka s radním Kábele. Je známo, že spolu chodí na hokej. Ani jeden z nich není abstinent a nedokážu si představit, že by si spolu na hokeji, nebo po honitbě, kterých se společně účastní, nedali pár skleniček Tullamore.

     Rádoby přátelstvím by se dal nazvat i vztah radního Kocara a tajemníka Řeřábka. Radní Kocar je mimojiné jedním z ředitelů ČSAD Jihotrans - soukromé firmy a tajemník magistrátu je šéfem odboru dopravy a silničního hospodářství. Dokážete si představit, že by radní Kocar mohl hlasovat proti zájmu tajemníka magistrátu? 

     Náměstek Vodička, který s tajemníkem magistrátu bydlel dlouhá léta v jedné ulici a jezdí s ním na několikadenní služební cesty, hodnotí vztah s tajemníkem Řeřábkem jako vcelku přátelský. Radní Vodička je stranický kolega s docentem Tetterem.

     Další klíčovou osobou v příběhu je ředitel Správy domů Volf. V podstatě mu přísluší řešit domy v majetku města, nebytové prostory v majetku města a městské byty. I když se může zdát, že o nájmech rozhoduje rada města, je to on kdo největším podílem disponuje s tímto majetkem. Ředitel Volf vypracovává materiály k projednávaným nájmům, on doporučuje komu snížit nájem, on předkládá důvody k dané problematice. Radní jej považují za správce majetku a pokud se nejedná o vyjímečnou záležitost, rozhodnou dle jím navrženého materiálu. Ředitel Správy domů je kontrolován dozorčí radou, jíž předsedá radní Vodička.

     Osobou, jež rozhoduje o osudu Fresh Pizzerie u Žáby je ovšem někdo jiný. Je to doktor Martin Kuba. On je předsedou jihočeské ODS a bezesporu nejmocnějším politikem v kraji. On je prvním náměstkem hejtmana. Ve své kompetenci má na kraji odbor investic, pro tento rok 6,2 miliardy korun. Jemu se podřídí ve většině případů celá ODS v radě města i v zastupitelstvu města. Martin Kuba je tajemníkovou nejsilnější kartou. První náměstkyně Popelová mi po čtyřiceti pěti minutách jednání klubu ODS, jež se konal před radou města, kde se měla projednávat naše žádost o zrušení výpovědi  řekla, že se během více než půl hodiny neshodli na osudu pizzerie. Doktor Kuba je prý proti zrušení výpovědi. Martin Kuba odešel krátce po jednání o pizzerii. Díky Martinovi Kubovi se tajemníkovi podařilo zmizet naší žádost o zrušení výpovědi. Primátor města mi po čtvrthodinové debatě s MUDr. Kubou před jednáním rady města řekl, že se s Martinem Kubou hádat kvůli pizzerii už nebude. Řekl, že hlasování neproběhne. Martin Kuba mi na chodbě magistrátu před začátkem rady města řekl, ať záležitost pizzerie nehám být, že se do toho nějak zamotávám. Martin Kuba v podstatě vede celé jednání rady města, nepočítám li oficiální vedení primátorem města. Martin Kuba začíná hovory, Martin Kuba hovory končí.

     Jaký vztah má Martin Kuba s tajemníkem Řeřábkem? Martin Kuba je narozdíl od tajemníka úspěšný, cílevědomý a inteligentní. Rozhodně nejsou přátelé v pravém slova smyslu. Mají ovšem společného přítele. Tajemníkovi magistrátu je rodákem z Mirotic a spolužákem. Jsou též vrstevníci a tajemník Řeřábek o něm mluví jako o kamarádovi. Tento člověk je opravdovým kmotrem jihočeského kraje. Martin Kuba je mu zavázaný. To on z Martina Kuby udělal předsedu regionálního sdružení. On řídí jihočeskou ODS. Většina politiků nejen z ODS mu ráda vyhoví, ten kdo nevyhoví rozhodně nepůjde proti němu. Tento politik prosadí v jihočeském kraji cokoli si umane. Vládu nad ODS získal podle některých členů ODS mimojiné i pomocí tzv. černých duší a dnes společně s Ing. Dvořákem, předsedou představenstva Motoru Jikov za pomoci Martina Kuby, Ing. Blažka a Ing. Kábele, třech předsedů místních sdružení ovládá celou jihočeskou ODS. Této vládnoucí části ODS se uvnitř stany říká hlubockomotorácká klika.