MAFIEvKRAVATACH.cz

Korupce vládne politice

Friday, Oct 18th

Last updateSun, 12 May 2024 7pm

ROP: Kdo doplatí dotace?

     Vážení přátelé,
 
     kdysi se mě primátor Thoma ptal, proč na svých stránkách píšu o problémech s ROPem. Neřekl jsem mu to. Neměl jsem k tomu žádný důvod, jen mi nějak intuitivně připadalo, že jde o významnou věc, která je nějak spojená s jádrem pudla našeho problému. Dnes se ukazuje, že jde vlastně o samotnou podstatu problému. Jako vždy jsou peníze až na prvním místě. A tady jde o miliardy. O násobky našeho městského rozpočtu. Jednoduše řečeno o strašně moc peněz. Vzhledem k tomu, o jak moc závažné téma jde, mu my všichni věnujeme záhadně málo pozornosti. Asi proto, že jej ještě nemáme pod kůží. Jde o poměrně nové téma a zabývá se jím jen úzká skupina politiků a úředníků. Jenže díky problémům s ROPem se u nás třeba nestaví Zanádražní komunikace. Pokud chceme vymýtit korupci, nemůžeme nechat bez povšimnutí největší finanční problém, který postihl naše obce. A tady se naskýtá i jedna otázka. Jak napsal pan Vlasák: "KDO DOPLATÍ DOTACE?" Dalo by se také zeptat: "Kdo zaplatí škody spojené s pozastavením vyplácení dotací?" Mohli bychom si zajet třeba do nějakého soukromého hotelu, na golf, do soukromých lázní, zaplatit tam majiteli majlant a probrat to s ním. Co myslíte?

 
     Tak třeba dotace na výstavbu hotelů. Představte si, že podnikáte v oblasti gastronomie. Pořídíte si podnik v městském domě. Platíte městu nájem za nebytové prostory, provozujete na vlastní náklad veřejné WC a platíte městu za pronájem předzahrádky. V podstatě to, co vyděláte, rozdělíte státu na daních, pojištění a elektrice, zaměstnancům za jejich práci a městu za nájmy. A tyto nájmy nejsou malé. Zkuste vydělat za čtyři měsíce sto padesát tisíc na nájem předzahrádky. Ok, žijeme v konkurenčním prostředí a nájem za předzahrádku má každý stejný. 
     Pak se dozvíte, že EU nám chce finančně pomoci, a tak nám dá dotaci na rozvoj cestovního ruchu. Na nás nechá, jak si peníze rozdělíme. Co mě se týče, rozhodně bych z těchto peněz zajišťoval reklamu, parkoviště a především to, kvůli čemu turisté jezdí do různých destinací. A kvůli čemu turisté navštěvují města? Píšu města, protože v případě Českých Budějovic nás nezajímá problematika mořského pobřeží a tedy nutnost výstavby hotelů, nýbrž problematika města. A proč jezdí turisté do měst? V podstatě spatřuji dva důvody. Prvním důvodem je architektura města, jeho památky. Druhým důvodem bývá, že se v daném městě něco děje, lidé jedou za nějakým programem. V případě Českých Budějovic nemáme problém s památkami, ale s tím, že se tady běžný turista během dvou dní unudí k smrti a tudíž už nikdy nepřijede. 

     Třeba můj oblíbený Auvignon. Městečko lecčíms podobné Budějovicím. Každý rok zde probíhá od 5. do 25. července oblíbený divadelní festival. Město navštíví kolem 500 divadelních souborů. Především francouzských. Město je plné zábavy, na ulicích spousta různých umělců. Restaurace jsou plné hostů, obchody jsou plné zákazníků, hotely plné, kempy plné, banky mají obrat, majitelé domů vydělávají, divadla získají prostředky na fungování po zbytek roku, správa města zajistí práci mnoha uklízečům, atd. - prostě město prosperuje. Na ulicích se baví tisíce turistů. 

     A něco takového bych si představoval u nás v Českých Budějovicích. Samozřejmě, bylo by k tomu potřeba dát dohromady tým šikovných manažerů. Třeba lidí, jako je vedoucí odboru kultury Sedláková, která se při každé kulturní akci osobně účastní všech aktivit, zatímco dohlíží třeba na takové věci, jako jsou přípojky elektriky osobně. Podobnou aktivitu znám od paní Melenové, která dala dohromady Solnici, Baziliku a projekt Kulturní most. Ano takové lidi máme, i tohle bychom dokázali. Bylo by třeba vybírat, protože máme i lidi, kteří berou skvělý plat za obsazení skvělé pozice, ale práci nevykonávají - nebudu jmenovat, lidé z oboru vědí své. No dobře, abych neodbíhal. Představoval bych si, že dotace na rozvoj cestovního ruchu půjdou někam, kde z nich bude mít finanční užitek co nejvíce občanů města a především společná městská pokladna. Co se ovšem stalo u nás? Regionální rada rozhodla, že v rámci dotací na podporu cestovního ruchu vypíše jako téma pro přidělování dotací z EU VÝSTAVBU HOTELŮ. Samozřejmě že jde o prvoplánově špatné rozhodnutí, které má jen jediný účel. Naše SPOLEČNÉ peníze se tak přerozdělují SOUKROMÝM osobám, které si stavějí své SOUKROMÉ hotely. Tyto hotely pak otevírají předzahrádky. Tím se zvyšuje konkurence ve městě. Naší předzahrádku tak paradoxně díky dotacím na rozvoj cestovního ruchu navštíví méně hostů. To je pak opravdu radost podnikat a platit stovky tisíc korun do společné městské pokladny. Jsem opravdu rád, že se k nám do Budějovic také dostaly dotace na rozvoj cestovního ruchu, ovšem v našem městě a v jižních Čechách obecně, měly tyto dotace naprosto opačný efekt, než měly mít. Zvýšení konkurence a žádný příliv turistů. A kdo je zodpovědný za toto? Prodá snad pan Trnka svou krásnou novou vilu a přidá nám na nájem? 

  Ladislav Vrábel
 
 
 
Českobudějovický deník
 
 
 
 

ROP: Kdo doplatí dotace?

České Budějovice – Obcím hrozí, že budou nečekaně shánět miliony korun na rozvojové projekty

včera 11:13aktualizováno včera 18:31

Českobudějovická radnice. Ilustrační foto.
Českobudějovická radnice. Ilustrační foto.
Autor: Deník/Edwin Otta

Zda obce, podnikatelé a neziskové organizace získají konečně svůj podíl na penězích slíbených v rámci 5. výzvy Regionálního operačního programu (ROP), se dovíme až 5. listopadu. Tehdy bude také rozhodnuto, kdo nastoupí na místo ředitele Úřadu regionální rady soudržnosti po Michale Šímové. V úterý o tom jednal výbor regionální rady soudržnosti a schválil alespoň seznam přebodovaných projektů 6. výzvy. Počet přebodovaných projektů se příliš nezměnil, výsledky Regionální rada zveřejní ve středu.

Vyplácení peněz obcím stále zdržuje ministerstvo financí, které váhá, zda dorovná podíl fondů EU. Původně bylo domluveno, že 85 procent zaplatí Evropská unie a 15 procent si rovnoměrně rozdělí obce a stát. Současná vláda zatím nerozhodla, zda tomu tak bude i nadále. Hrozí, že 15 procent zaplatí obce. „Klíčové jednání představitelů ROP Jihozápad a ministra financí se má konat 2. listopadu,“ sdělil mluvčí výboru Regionální rady Adam Kotalík.

Schůzka s ministrem má také předurčit páteční jednání výboru, na němž bude schvalováno pořadí projektů přehodnocené 5. výzvy. Na rozdíl od 6. výzvy jsou zde zastoupeny také projekty soukromých firem a neziskových organizací.

„Vyzývám pana ministra Kalouska, aby se konečně rozhodl. Měl by nám odpovědět, co bude s projekty 5. a 6. výzvy, které jsou v podstatě přehodnoceny. Ať klidně přijede do Českých Budějovic, já mu to tu vysvětlím,“ zhodnotil váhání ministerstva nad spolufinancováním dotací jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Problémy 5. a 6. výzvy začaly letos v březnu. Tehdy se jimi začala zabývat policie kvůli podezření z jejich manipulace.